CHP'DEN REFERANDUM SONUÇLARINA İTİRAZ

logo

CHP’DEN REFERANDUM SONUÇLARINA İTİRAZ

CHP’DEN REFERANDUM SONUÇLARINA İTİRAZ

CHP Sarıyer İlçe Başkanlığı Mehmet Deniz imzası ile İlçe Seçim Kurulu’na verdiği dilekçe ile referandum sonuçlarına itiraz etti.  CHP itiraz dilekçesinde sandık mührü bulunmayan pusulalar, mühür ve eksik oy pusulası bulunan sandıklarla ilgili konulara dikkat çekerek referandumun iptal edilmesini istedi.

CHP Sarıyer İlçe Başkanlığı 16 Nisan’da yapılan referandum sonuçlarına itiraz ederek, seçimlerin yeniden yapılmasına karar verilmesini istedi. CHP İlçe Başkanı Mehmet Deniz imzası ile Sarıyer İlçe Seçim Kurulu’na verilen dilekçede üç hususa itiraz edildi. Dilekçede şunlara yer verildi:

MÜHRÜ BULUNMAYAN OY PUSULALARI GEÇERLİ DEĞİLDİR

Referandumun yapılması esaslarını düzenleyen 298 sayılı seçim yasasının 2010 tarih 5981 sayılı yasa ile değişik 101. Maddesinin 3. fıkrası, “arkasında sandık kurulu mührü bulunmayan oy pusulaları geçerli değildir” hükmünün yer almasına rağmen Yüksek Seçim Kurulunca mühürsüz oyların ve zarfların geçerli sayılması gerektiği konusundaki 2017/559 sayılı kararı açıkça kanuna aykırılık teşkil etmektedir. Sandık kurulu mührü bulunmayan oyların tespiti ile ilçelerimizde kullanılan bu oyların iptali gerekmektedir.

YANLIŞ MÜHÜR KULLANILMIŞTIR

Referandumda tercih mührü kullanılması kararlaştırılmış olmasına rağmen ‘Evet’ mührü kullanılması ve bu oyların geçerli sayılması da referandum ile ilgili YSK genelgelerine aykırı bir uygulamadır.  Bu oyların da iptali gerekmektedir.

SEÇİMİN İPTALİNE KARAR VERİLMESİ GEREKMEKTEDİR

Referandum başlangıcında oyların sayılarak eksik pusulaların çalınmış olması ihtimali bulunduğundan oy kullanma işleminin durdurulmak suretiyle tespiti gerekirken bunun yapılmamasının sandık güvenliğine aykırılık teşkil ettiği nedeniyle eksik oy pusulası çıkan sandıklardaki seçimin iptaline karar verilmesi gerekmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz kanunsuz uygulamaların seçim sonuçlarını etkilediği anlaşıldığından bu başvurumuzun kabulü ile öncelikle arkalarında mühür bulunmayan oyların tespitini ve geçersiz sayılmasını bunun yanında evet mührü basılmış oyların da tespitini ve geçersiz sayılmasını, sandıklarda eksik çıkan oy pusulaları ve zarfların nereye gittiğinin tespitini ve seçim sonuçlarının bu tespitlerden sonra referandumun yeniden yapılmasını ve itirazımızın kabulünü saygılarımla arz ederim.

http://www.sariyerposta.com

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » »
1250 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.