CHP Sarıyer Belediye Başkan Aday Adayı Tanyıldız'dan özel açıklama

logo

CHP Sarıyer Belediye Başkan Aday Adayı Tanyıldız’dan özel açıklama

CHP Sarıyer Belediye Başkan Aday Adayı Tanyıldız’dan özel açıklama

” KLASİK BELEDİYE BAŞKANLIĞI YAPMAYACAĞIM”

CCHP Sarıyer Belediye Başkan Aday adayı M. İhsan Tanyıldız, Sarıyer Posta’ya yaptığı özel açıklamada belediye başkanı olduğu takdirde alışılmış klasik belediye başkanlığı yapmayacağını belirtti. Tanyıldız, çalışma arkadaşlarını Sarıyerli olan kişilerden oluşturacağını da belirtip, “Ben Sarıyer’in insan potansiyelini değerlendireceğim” dedi.

Tanyıldız yöneltilen soruları şu şekilde cevapladı:

-Başkan olursanız Sarıyer halkı nasıl bir belediye başkanıyla karşılaşacak?

-Ben profesyonel bir yöneticiyim. Başkan olmanın gerekleri siyaset yapmak ve halkla beraber çözümler üretmektir. Halk, beni belediyede otururken değil, her zaman ve her yerde, her mahallede görecek. Ben oraya insanlara yaptığım projeleri ve ne şekilde gerçekleştireceğimi anlatmaya gideceğim, halktan dönüşleri tespit edip, uygulamaya geçirilmesini sağlayacağım. Bunu da profesyonel bir ekiple birlikte yapacağım. Çalışma arkadaşlarımın hepsi Sarıyerli olacak. Sarıyer’in dışından birileriyle belediyeyi yönetmem. Birinci şartım bu. Sarıyer’de bu tanımlamalara uyan binlerce insan var. Ben Sarıyer’in insan potansiyelini değerlendireceğim. Sarıyerli kentlidir. Başka yerler gibi varoş değildir.

Belediyedeki bazı arkadaşların ‘biz burada devlet yönetiyoruz’ dediklerini duydum, bu doğru değil. Onlar devleti değil, belediyeyi yönetiyor. Belediyeler taraf olmalı. CHP’nin iktidara gelmesi için taraf olmalı. Biz, ilçe başkanı, belediye başkanı iyi bir şey yaptığında ‘bunu CHP’liler yaptı’ diyeceğiz. Bu fikri geliştireceğiz..  Biz hizmet götürürken kimseye ayrıcalık yapmayacağız. Halk ‘CHP gelirse diğer partililere asla zarar vermez, yaşam standartlarına müdahale etmez, benim gibi düşün demez’ fikrine inanmalıdır ve öyle düşünmelidir.

D-Sarıyer’in eskiye göre ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda geriye gittiği söylenip, yöneticilerin yetersizliğinden şikayet ediliyor, siz ne gibi projeler uygulayarak, bu düşünceyi tersine çevirebilirsiniz?

“KLASİK BELEDİYECİLİK YAPMAYACAĞIM”

-Belediyedeki başkan yardımcıları bürokrasiye biliyorlar, standart işleri kanunlara aykırı olmayacak şekilde yapıyorlar, ancak değişik işler yapacak bir vizyonları yok. ‘Burada bürokrasi nasıl yürür, kime ihale veririz, işleri nasıl götürürüz’ diye düşünüyorlar, ancak bunlar master plan değildir, master planlar yaparak, uygulamak gerek. Bu nedenle halkın şikayetleri bu anlamda doğrudur. Başkan Şükrü Genç burada güzel işler yapıyor ama mesleği yöneticilik değil, kendisi mühendis, teknik adam. Yönetim birimi ayrı bir disiplindir. Bunu biliyorsanız iyi işler, başarılı işler yaparsınız, ama bilmiyorsanız bunu bilen, stratejiden anlayan, geleceği görüp planlayanlarla çalışmak gerek. Yöneticiler fark yaratmalıdır ama negatif fark yaratmamalıdırlar. Negatif fark yaratanlar yönetici değillerdir. İyi yöneticiler pozitif fark yaratırlar. Kurum yönetmek profesyonel işidir.

Ben klasik belediye başkanlığı yapmayacağım, teknik işlerle ilgilenmeyeceğim, asfalt nasıl dökülüyor, kaldırım nasıl yapılıyor diye kontrol etmeyeceğim. Bir çalışma stratejisi belirleyeceğim, bu strateji kapsamında başkan yardımcıları atayıp, her birine bağlı beş altı profesyonel eleman belirleyeceğim, böylece vizyonu olan bir ekip oluşturacağım. Ama siz bunların hiç birinin farkında değilseniz işler yürümez. Sadece standart işler yürür, insanların küçük işleriyle meşgul olarak zaman geçirilir.

E-Sarıyer’de öncelik vereceğiniz, çözmek istediğiniz sorun nedir?

-Birincisi mülkiyet sorunu. Bu mülkiyet sorununu Sarıyer Belediyesi tek başına çözemez. ‘Çözerim derse’ yanlış yapar. Belediye mülkiyetle ilgili halkın lehine olan bir plan yapacak ve bu planı halka anlatacak. Daha sonra bununla ilgili kamuoyu oluşturup, hükümete baskı yapacak. Bana göre CHP’li belediyeler halktan yana iyi şeyler yapıp, bunu da halka iyi anlatırsa bir yıl sonra iktidar olur. Çünkü bugünkü iktidar, belediyelerin yapacağı işler için bakanlık kurdu, anakente bile vermedi. Bu nedenle bu sorunları ilçe belediyeleri çözemez. Ama halkla beraber doğru projeler sunarsanız bugünkü hükümete bile yaptırırsınız. Ayrıca tüm belediyeler başarılı olursa zaten hükümeti devirir, kendiniz yaparsınız.

Bu arada Sarıyer’de yaşayanlar arasındaki kültürel etkileşimi sağlamak için sosyal donatı alanlarını, tesisleri artırmak gerekir. Ancak insanların ekonomik kalkınmasını belediye yapmaz. Belediye sosyal alanları açar, eğitimle ilgili çalışmalar yapar. Sarıyer istihdam alanı da değildir. İnsanlara ‘sana iş vereceğim’ vaadinde bulunulmamalıdır. Önemli olan Sarıyer’i daha iyi yaşanacak bir yer yapmaktır. İşadamlarının, zengin kesimin yaşadığı yerlerin de sorunlarının çözülmesi gerekir. Mahallelerde yaşayanların yanı sıra sitelerdekilere de ilgi gösterilmeli. Gençler eğitilmeli, yaşlılar için hobi alanları yapılmalıdır.

2485 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.