CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Çayırbaşı’nda Romanlarla buluştu

logo

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Çayırbaşı’nda Romanlarla buluştu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Çayırbaşı’nda Romanlarla buluştu

chp_gürsel_tekin_sariyerde_sariyer_gazetesi-20CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ‘Marmara Roman Derneği Federasyonu’ davetlisi olarak geldiği Sarıyer’de Çayırbaşı Mahallesi’nde yaşayan Roman vatandaşların konuğu oldu.

Gerçekleştirilen toplantıya Tekin’in yanı sıra CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz, Belediye Başkanı Şükrü Genç, Roman Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Sinan Karaca, CHP Sarıyer Belediye Başkan Adaylarından bazıları, muhtarlar ve Roman vatandaşları katıldı.

TEKİN: “KADERİNİZİ YA RANTÇILARA YA DA HALKÇILARA TESLİM EDECEKSİNİZ”

chp_gürsel_tekin_sariyerde_sariyer_gazetesi-8Gürsel Tekin toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Daha hiç kimse İstanbul’da değilken, kimse ayak basmamışken İstanbul’un sahipleri sizlerdiniz. Sayın Başbakan Kasımpaşalı olmasıyla övünüyor, orada da roman yurttaşlarımız var. Sözde Roman açılımıyla beraber kenti dönüştüreceklerdi. ‘Burayı dönüştüreceğim, dönüşüm için bu parayı ödeyin’ dedi. Emekli olan, devletten geliri olan kaç tane Roman yurttaşımız var? Kamuda çalışan kaç Roman yurttaşımız var? Şu anda hepimiz vergi ödüyoruz. Unutmayın ki hepiniz birer vergi mükellefisiniz. Bunun için vergi levhanız olmasına gerek yok. Hava hariç her şeye vergi ödüyoruz. Sultan Mahallesi’nde, Sulukule’de o yurttaşlarımızın ellerinden mülkiyetlerinin nasıl gasp edildiğini biliyoruz. Ne adına gasp edildi kentsel dönüşüm adına. chp_gürsel_tekin_sariyerde_sariyer_gazetesi-15Roman vatandaşlarımız kendi kaderiniz kendisi belirleyecek. Ya sürgüne tabi tutulacaksınız ya da evinize, mülkünüze sahip çıkacaksınız. Roman yurttaşlarımız, gecekonduda oturan arkadaşlarımız, Sarıyer’de uzun yıllardır mülkiyeti olup da mülkiyetini tapulaştıramamış bütün yurttaşlarımıza bir tek sözüm var. Kendi kaderinizi kendiniz seçin. Ya kaderinizi rantçılara teslim edeceksiniz ya da halkçılara teslim edeceksiniz.

ŞÜKRÜ GENÇ; “BURALARI KİMSEYE VERMEYECEĞİZ”

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ise konuşmasında, “Sarıyer’deki sorunlar açık. Sarıyer rant bölgesi. Elinde çantalı insanlar ortalıkta dolaşıyor. Yarın sizin kapılarınıza gelmeye çalışacaklar, Sulukule’de yaptıkları gibi. Israrla birlikte üzerinde durulması gereken şey birlik ve  beraberliktir. Ellerimizi birbirine kenetleyeceğiz ve buraları kimseye vermeyeceğiz” dedi.

chp_gürsel_tekin_sariyerde_sariyer_gazetesi-1SİNAN KARACA: “KİMSE BİZİ DOĞDUĞUMUZ YERDEN ATAMAZ”

Roman Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Sinan Karaca da yaptığı konuşmada şı ifadeleri kullandı:

Romanların yaşadığı Çayırbaşı gibi yerlerin hepsi şehrin merkezinde. Bizim yerlerimizi kentsel dönüşüm adı altında alıp, bizi şehrin dışına atmaya çalışıyorlar. Bizim Romanlar olarak buradaki kurnazlığa dur dememiz gerekiyor. Roman’lar birlik ve bütünlük olarak haklarına sahip çıkmalı. Biz birlik ve bütünlüğümüzü burada olduğu gibi sağlarsak inanıyorum ki kimse bizi doğduğumuz bulunduğumuz yerlerden bir adım diğer tarafa atamaz, kimsenin de atmaya hakkı yok. Marmara Roman Derneği Federasyonu olarak bu işin sonuna kadar takipçisi olacağız. Kentsel dönüşün olacaksa bizim yaşam şartlarımıza uygun yerler yapılmak zorundadır. Çayırbaşı’nda 100 yıldır yaşayan ailelerimiz var. Kimse bu insanları yerinden yurdundan edemez, buna da gücü yetmez. Yerinde dönüşüm istiyoruz. Artık Romanlar seçen değil, seçilen olmak istiyor. Kimse bizi her çalgı çaldığında oynayan insanlar olarak görmesin. İstanbul 39 ilçe 12 tane CHP’li belediyenin dışında gerçek anlamda yardımcı olan kurum kuruluş yok.

 

 

2242 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.