Belediye Başkan Aday Adayı Yıldırım, Sarıyer’in kalkınma yolunu gösterdi

logo

Belediye Başkan Aday Adayı Yıldırım, Sarıyer’in kalkınma yolunu gösterdi

Belediye Başkan Aday Adayı Yıldırım, Sarıyer’in kalkınma yolunu gösterdi

22Belediye Başkan Aday Adaylığı ile ilgili Sarıyer Posta’nın yönelttiği soruları cevaplayan CHP’li Necati Yıldırım, ilçenin gelişmesi için uygulanması gereken projeler konusunda da bilgi verdi.

Av. Necati Yıldırım, “Sosyal belediyeciliğin yanında mutlak surette ekonomi belediyeciliğini de uygulamaya koymak gerekir. Yerel siyasete bunun için giriyoruz, aktif siyaseti bunun için yapıyoruz. Sarıyer’in zengin bir yer olduğunu, ayrı özelliği olduğunu, burada yaşayan insanların zenginliğini de yaşaması gerektiğini, bunun İstanbul’da ve Türkiye’de de paylaşılması gerektiğini arzu ediyorum dedi..

GENÇLERE DAHA ÇOK YER VERİLMELİ

-Belediye başkanı olmadaki amacınız nedir?

Sarıyer’i Sariyer’den Sarıyerliler ile birlikte, yönetişim anlayışı ile yönetmek, Sarıyer’i turizm, kültür, sanat, eğitim, sağlık sektörlerinde İstanbul’un merkezi, bu alanlarda dünya ilçesi yapmaktır.  CHP’de gençlere daha çok yer verilmesine öncülük etmek istiyorum. Başka bir nokta da, CHP’nin İstanbul iktidarının alt yapısını Sarıyer’den hazırlayabilmektir. Esasen Sarıyer’de zaten CHP’li bir belediye başkanımız var, ancak biz daha iyi şeylerin olabileceğini, daha iyi bir Sarıyer tasarlanabileceğini düşündüğümüzden aday adayı olduk. Ayrıca Avrupa’da, gelişmiş demokrasilerde çok başarılı olsa bile genellikle siyasette önemli görevler bir dönem yapılıyor. İkinci, üçüncü dönem görev almıyorlar. Yeni bir görevdeşlik yaratmak için arkadan gelenlere yer açılıyor. Bu demokrasi kültürüne bizim ülkemizde de çok ihtiyaç var.

Sarıyer’de nasıl bir fark ve gelişme yaratmak istiyorsunuz?

Sarıyer’in kronikleşmiş sorunları halen gündemde, sıcaklığını koruyor. Bunlar daha çok konuşulacak gibi. Biz bu süreçte hiç tereddüt etmeden çözüm yollarını açıkça ve herkesle paylaşacağız. Belki siyasi rakiplerimiz de bu açıklığımızdan dolayı şaşıracaklar. Ama artık siyaset sorunların kaynağı olmaktan çıkartılmalı. Ülkede siyasetin kendisi kavganın, problemin kaynağı olmuş durumda. Sarıyer’deki siyasetin en büyük handikapı kişiler üzerinden siyaset yapılmasıdır, bunu bizim kişiler üzerinden değil, düşüncelerimiz üzerinden, projelerimiz üzerinden, iş üretmek siyaset üretmek için yapmamız gerekiyor. Mahallelerinde siyaset yapan, çaba sarf eden bütün arkadaşlarımız, her kim olursa olsun, daha önceden ne konuşulmuş olursa olsun, nerede bulunursa bulunsun bizim siyasi arkadaşlarımızdır. Partide ve Sarıyer’de iyi olan her şeyi yapabilecek bir yol bulmamız lazım. Hep söylüyorum, Sarıyer’de önümüzdeki dönemde 400 milyarlık ekonomiden söz ediliyor, bu ekonomide Sarıyer halkının da hakkı var.

33SARIYER VİLLALAR İLÇESİ DEĞİL, YAŞAM İLÇESİ OLMALIDIR 

-İlçeye sosyal, kültürel ve ekonomik değer kazandırıcı projeleriniz nelerdir?

-Sarıyer günübirlik turizmi, boğazı, Karadeniz’i ve ormanları ile inanılmaz bir potansiyele sahiptir. Bunun uluslararası çapta büyük projelerle günlük yaşamın içinde yer alması gerekiyor. İstanbul gibi 20 milyona ulaşmış, çevre ülkelerle aynı nüfusa sahip bir iliniz var, şehir nüfusuna sahip bir ilçe, yapılan bütün projeler ki turizm olarak baktığınızda değerlendirilmemiş ve gelişmesi engellenmiş yerler mevcut, bu imkânı kullanırsanız patlama yaşarsınız. Bugün İstanbul genelinde bizim kadar sahili kullanıma müsait ilçe yok. Bizler turizm projesi ile dünyada ses getirebiliriz. İstanbul’un en büyük ormanı bizde ve proje üretemediğimizden kullanamıyoruz, bizler bu projeleri gerçekleştirebiliriz. Bugün Sarıyer’de keşfedilmemiş yerler var. Sarıyer villalar ilçesi değil, yaşam ilçesi olmalıdır. Sarıyer’de mutlu olmayan hiçbir yerde huzur bulamaz. Sarıyer AKP için çok önemli, Yenişehir projeleri oluşturuldu, rantın merkezi halinde şimdi.. 3. köprünün yapımına başlandı. Yenişehir’e bağlanacak, bu projenin yansıması ve değerlendirilmesi AKP’nin aklını başından alıyor. Burada Sarıyer halkının uyanık olması lazım, vatandaşların Sarıyer’deki bu ranttan yararlanmasının tek siyasi adresi Cumhuriyet Halk Partisidir. AKP bu rantı halkla paylaşmayı düşnmüş olsa, Sarıyer’in gelişmesine engel olmazlar ve Sarıyer’le ilgili sorun yaşamazlar, yapmak istediklerini CHP belediyesi ile de yapabilirler. AKP’nin siyasette samimi olmadığını görüyoruz. Halk bunu anlıyor ve yerel seçimde doğru karar verecektir de.

5SARIYER HENÜZ HAK ETTİĞİ YERE GELMİŞ DEĞİL

-Siyasi rakiplerinizden yönetim ve anlayış farkınız nedir?

-Siyaseti rakip ve karşı karşıya olma anlayışı ile değil de, samimi olarak birlikte çözüm üretme üzerine kurarak yapmamız mümkün değil midir? Siyasi partilerin, yerel sorunlara bakışında, karşılıklı siyasi mücadele ederken, yerel sorunlar daha da karmaşık hale geliyor. Bunun için birlikte çözüm üretmemiz önemli, buna herkesi mecbur edecek çözümler, projeler ortaya koyacağız. Siyaseti sadece yerelde yapmıyoruz, her yerde yapıyoruz. Sarıyer için de çok şeyler yapmayı tasarlıyorum, Sarıyer henüz hak ettiği yere gelmiş değil. Sarıyerli de hak ettiği yere şuana kadar gelebilmiş değil. Sarıyer büyük bir zenginliğin içerisinde, ancak bunu ekonomiye dönüştürebilmiş değil. Sosyal belediyeciliğin yanında mutlak surette ekonomi belediyeciliğini de uygulamaya koymak gerekir. Yerel siyasete bunun için giriyoruz, aktif siyaseti bunun için yapıyoruz. Sarıyer’in zengin bir yer olduğunu, ayrı özelliği olduğunu, burada yaşayan insanların zenginliğini de yaşaması gerektiğini, bunun İstanbul’da ve Türkiye’de de paylaşılması gerektiğini arzu ediyorum.

3MÜLKİYET ÜZERİNDEN SİYASET YAPILMAMALI

-Sarıyer’in bu güne kadar çözülemeyen mülkiyet sorununu sürüncemede kalmasının nedeni nedir?

-Evet, gerçekten bu sorunlar ağırlaşarak devam ediyor. Esas sorun nerede, elbette yetkisi olanda. Boğaziçi Yasası, imar yasası değişmeden, mevzuat ele alınmadan, Sarıyerli oturduğu, yaşadığı bu evlere, mülkiyet hakkına sahip olamayacaktır.  Mülkiyet üzerinden siyaset yapmak artık insanları, toplumu aptal yerine koymak kadar ağır geliyor. Biz bunu 8 yıl önce tüm ayrıntılarıyla yazdık, anlattık. Hangi yasalarda ne gibi değişiklikler yapmak gerektiğini açıkça belirttik. Yasal düzenlemeleri TBMM, hükümet yapmak zorundadır. Bu yasal düzenlemeler yapıldıktan sonra, imar planlamaları yapılarak hisse tapulu yerler de mülkiyet sorunu çözülecektir.  Üzerinde gecekondu olan Hazine ve Büyükşehir Belediyesine ait, mülklerin ise Sarıyer Belediyesi’ne devri gerekmektedir. Sarıyer Belediyesi’ne devrinden sonra bunların hak sahibi vatandaşlara devri yapılabilecektir. Bu şekilde çözümü gayet kolay olan ve teknik hukuki çalışmalarla çözümü çok kolay olan sorunlar maalesef çözümsüz gibi gösterilmektedir.

 AV. NECATİ YILDIRIM

1966 yılında Artvin-Borkça’da dünyaya geldi. Evli ve bir kızı evladı var. 1984 yılında Kartal Lisesi’nden mezun olup, aynı yıl İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi ve 1990 yılında mezun oldu. Stajını tamamlayıp,1991 yılında serbest avukatlığa başladı. Özellikle de taşınmaz hukuku, imar hukuku, inşaat hukuku alanlarında deneyim kazandı. İstanbul Barosu’nda Başkan Yardımcılığı (Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu) görevinde bulundu, halen Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu üyesi. Türkkızılay’ı Sarıyer Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkan Yardımcılığı görevini iki dönemdir yürütmekte.

Sarıyer Spor Kulübü’nde iki dönem Genel Sekreterlik yaptı. Cumhuriyet Halk Partisi Sarıyer İlçe Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı’nda bulundu, halen de Hukuk Komisyonu Başkanı. Sarıplatform Derneği’nin kurucu üyesi ve kuruluşundan bugüne yönetim kurulu üyesi ve Başkan Yardımcısı. Çeşitli gazetelerde makale ve köşe yazısı yazmakta. İstanbul Barosu’nun düzenlediği “3.Köprü Çerçevesinde Kentleşme Kültürümüz” adlı seminerde “Cumhuriyet Dönemi Kentleşme Kültürümüz” başlıklı sunumu hazırladı ve İstanbul Barosu tarafından kitap olarak yayınlandı.

1-İstanbul Barosu “CMK Eğitim Belgesi” 2-İstanbul Barosu “Fikri ve Sınai Mülkiyet Hukuku Sertifika Programı” 3-Türkiye Barolar Birliği “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi” Eğitim Semineri 4-İstanbul Barosu “Çevre ve Kent Hukuku Afet Yasası ve Kentsel Dönüşüm” 5-İstanbul Barosu  “Kadın Hakları Uygulama Eğitim Belgesi” 6-Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanlığı “Tüzel Kişilik Perdesinin Aralanması” Konulu Uluslar Arası Ticaret Hukuku Sempozyumu Katılım Belgesi 7-Ünicef “Önce Çocuklar” Konulu Program Katılım Belgesi 8-Kadir Has Üniversitesi “Spor Hukuku ve Yönetimi” sertifikası 9-SODEV “Yerel Yönetimler Okulu” sertifikası 10-TÜRKKIZILAY’ı “Afete Hazırlık ve Müdahale Eğitimi” sertifikası sahibi.

yildirimavukat@gmail.com

 

1572 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.