Çanakkale Müzesi gezenleri hayrete düşürdü

logo

Çanakkale Müzesi gezenleri hayrete düşürdü

Çanakkale Müzesi gezenleri hayrete düşürdü

8Türkiye’nin değişik şehirlerini gezerek Çanakkale Savaşı’nda yaşananlardan kalan askeri malzemeleri vatandaşların görmesini sağlayan Çanakkale Gezici Müzesi bir kez daha Sarıyerlileri hayrete düşürdü.

Daha önce de ilçeye gelen ve çok sayıda Sarıyerli tarafından ilgi ile gezilen Çanakkale Müzesi’ni yine binlerce vatandaş şaşkınlık, üzüntü ve derin düşünceler içinde gezdi.

Cumhuriyet Meydanı’na park eden TIR içindeki askeri malzemeleri, hurda haline gelmiş silah ve mühimmatı ile fotoğrafları inceleyip, 1destansı yazıları okuyan vatandaşların müze içinden duygulanarak çıktıkları görüldü. Ön tarafından savaş sırasında 250 kilogramlık top mermisini sırtlayan Seyit Onbaşı ile düşmana eliyle ‘dur’ işareti yapan Atatürk heykeli bulunan müzede ayrıca Çanakkale Savaşı’nı hatırlatan anı aksesuarları da satılıyor.

Müzeyi gezen vatandaşlar, 1915’te binlerce Türk askerinin canı pahasına Çanakkale’yi düşmana geçilmez edip, orada bir destan yazarak şehit olmasından ver onların torunları olmaktan gurur duyduklarını belirtti. Müzede sergilenen ve bir metrekareye 6 bin merminin düştüğünü anlatan hurda haline gelmiş askeri mühimmatların da Çanakkale Savaşı’nda verilen amansız mücadelenin şiddetini gösteren delillerden biri olduğu belirtildi.

804 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.