Büyük tatbikat Sarıyer’de başladı

logo

Büyük tatbikat Sarıyer’de başladı

Büyük tatbikat Sarıyer’de başladı

Bu yıl Türkiye’nin evsahipliğinde Karadeniz’e sahili olan ülkelerin sınır ve sahil güvenlik teşkilatlarının katılımlarıyla gerçekleştirilecek Black Sea Hawk-2015 tatbikatının açılış töreni Sarıyer’deki Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı’nda yapıldı.

karadenizKaradeniz’e sahili olan ülkeler içinde işbirliğini geliştirmek amacıyla meydana getirilen Black Sea Hawk-2015 tatbikatı Türkiye, Rusya, Bulgaristan ve Romanya’nın katılımıyla yarın Karadeniz’de Şile açıklarında gerçekleşecek. Türkiye’nin ev sahipliğinde 2 gün süresince Şile açıklarında gerçekleştirilecek. Sarıyer Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı’nda törene Türkiye ile beraber Romanya, Bulgaristan ve Rusya temsilcileri katıldı.

Tatbikat, sınır ve sahil güvenlik teşkilatları arasında iş birbirliğini geliştirecek

Törenin açılış konuşmasını yapan Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem, Black Sea Hawk Tatbikatı’nın Karadeniz’e sahildar ülkelerin sınır ve sahil güvenlik teşkilatları içinde işbirliğini geliştirmek amacıyla yapıldığını belirterek, tatbikatın fiili öneminden oldukça bölge ülkeleri arasındaki ortaklık ve barışın istikrarına yapacağı katkının önemine vurgu yapmış oldu.

Tümamiral Üstem: Karadeniz’de barış ve istikrarın korunmasına yardımcı olacak

black-sea-hawk-2015-tatbikatinin-acilisiTümamiral Üstem tatbikat ile ilgili olarak şu şekilde konuştu:“Tatbikat harekat merkezleri içinde data paylaşımı ile denizde denetim arama ve kurtarma, tıbbi tahliye eğitimleri benzer biçimde deniz emniyeti ve güvenliğine yönelik ortaklaşa eğitimleri içermektedir. Tatbikat ile Karadeniz’de deniz güvenliği ve emniyetine yönelik bölge ülkelerinin ortaklaşa olanak ve kabiliyetlerinin daha etkin kullanımı ve geliştirilmesini öngörmektedir. Black Sea Hawk Tatbikatı’nın denizde icra edilen fiili faaliyetlerin ötesinde aslolan önemi bölge ülkeleri içinde karşılıklı itimat ve dostluğun geliştirilerek Karadeniz’de sulh ve istikrarın korunmasına destek olmasından meydana gelmektedir. ”Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem’in konuşmasının peşinden törende sırasıyla Bulgaristan, Rusya ve Romanya temsilcileri birer konuşma yapmış oldu.

Sergi  gezildi

Açılış seremonisinde askeri bandonun mini konserinin peşinden sahil güvenlik ekiplerinin kullandığı vasıta, gereç ve malzemelerin yer almış olduğu sergi katılımcılar tarafınca gezildi. Öte taraftan törene katılan basın mensuplarına tatbikatın yarın gerçekleşecek fiili kısmına ilişkin askeri gemide brifing verildi. Yarın yapılacak tatbikat için bilgilendirmelerin anlatıldığı brifingde tatbikata katılan gemilerin özellikleri de anlatıldı.

Türkiye tatbikata 2 sahil güvenlik gemisi, 4 bot, 1 uçak, 3 helikopter ile katılacak

Black Sea Hawk-2015Tatbikata Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan 2 Sahil Güvenlik Gemisi, 4 Bot, 1 uçak, 3 Helikopter, 1 Özel Harekat Timi (SÖH), 2 güvenlik timi katılıyor. Öteki ülkelerden Romanya tatbikata 1 sınır muhafaza botu ile, Romanya 1 açık deniz karakol gemisi ile, Rusya da bir tane açık deniz karakol gemisi ile katılacak.

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
1528 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.