BOĞAZİÇİ'NDE REFERANDUM TARTIŞMASI

logo

BOĞAZİÇİ’NDE REFERANDUM TARTIŞMASI

BOĞAZİÇİ’NDE REFERANDUM TARTIŞMASI

Boğaziçi Üniversitesi emekçileri ve öğrencileri Eğitim-Sen’in ‘Boğaziçi Referandumu Tartışıyor’ panelinde buluştu.

Boğaziçi Üniversitesi Eğitim-Sen üyeleri, 6 Nisan Perşembe günü “Boğaziçi Referandumu Tartışıyor” başlıklı bir panel düzenledi. Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Kerem Saysel ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden KHK ile ihraç edilen Dr. Mehmet Cemil Ozansü’nün katıldığı panelde Boğaziçi Üniversitesi emekçileri ve öğrencileri referandum sürecini tartıştı.

Prof.Dr. Ali Kerem Saysel, konuşmasını referandumun politik bağlamını değerlendirerek başladı. Liberal demokrasinin sonuna gelindiğini gösteren göstergelerin olduğunu belirten Saysel, “AKP iktidarı, toplumsal barışa kökünden zarar verdi. Bu zarar ekonomik üzerinden inşa edildi. Hakikatin ihraç edildiği toplumsal bir anda yaşıyoruz ve böyle bir dönemde önümüze getirilen bir referandum var.” dedi. Referandum sürecinde devletin bütün imkanlarının “evet” propagandası için kullanıldığını da ekleyen Saysel, “Kendisini demokratik, özgürlükçü düşüncenin soyağacında hisseden herkesin bu durumu ayrıntılı şekilde görmesi ve kendi fikrimi nasıl savunurum diye düşünmesi gerekiyor.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

‘ANAYASAYI İMHA SÜRECİNDEYİZ’

Saysel’den sonra söz alan Dr. Mehmet Cemil Ozansü, bu referandum sürecinin bir anayasa değişikliği olmadığını, anayasanın imha süreci olduğunu belirterek sözlerine başladı.  Ozansü daha sonra “Başkanlık kararnamesi, kanuniliği kökten sarsacak bir sistem. Yapılmak istenen, somut duruma ilişkin somut cevap verebilecek tedbir kavramının kanunu baskılamasıdır. Referandumda ‘evet’ çıkması, iktidarın içinde bulunduğu illegal durumu legalize etmeyecektir.” dedi. Yaşanan süreci çökmekte olan kapitalizmin bir ürünü olarak değerlendiren Ozansü, “19.yüzyılın hukuk devleti eskimiştir. Kapitalizmin geldiği aşamada hukuk devleti yük haline geldi ama hukuk devletinden bu kadar kolay vazgeçmemeliyiz.” diyerek sözlerini bitirdi.

“EVET ÇIKARSA İŞİMİZ ZOR”

Boğaziçi Üniversitesi Eğitim-Sen üyeleri, panelin sonunda üniversite emekçilerinin ve öğrencilerinin sorularını cevaplayan Saysel, “Evet çıkarsa işimiz çok zor. Hayır çıkarsa da baskılar devam edecektir fakat hayır, demokratik direnci ortaya koyacaktır. İktidarın keyfi, emek karşıtı, mezhepçi politikalarına karşı direnci güçlendirecektir.” diyerek paneli sonlandırdı.

BOĞAZİÇİ’NDE REFERANDUM TARTIŞMASI

Etiketler: » » » » » » » »
1471 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.