Belediye binasındaki baz istasyonuna kılıf uydurdular mahalleli isyan etti

logo

Belediye binasındaki baz istasyonuna kılıf uydurdular mahalleli isyan etti

Belediye binasındaki baz istasyonuna kılıf uydurdular mahalleli isyan etti

bazic1Sarıyer Belediyesi’nin Çayırbaşı’ndaki hizmet binasının çatısına 2 baz istasyonu kurulup, vatandaşların da fark etmemesi için minare şekli verildi. Ancak belediyenin sağlıklarıyla oynadığını ileri süren mahalle sakinleri olaya karşı çıkıp, “Baz istasyonu istemiyoruz” yazan pankart asarak tepki gösterdi.

Baz istasyonu aynı zamanda binada çalışan belediye personelinde de tedirginlik ve hoşnutsuzluk yarattı. Çevrede stadyumu spor alanları ve kreş bulunması da vatandaşların tepkilerinin artmasına neden oldu.

AK Parti Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Coşgun ise meclisin bazic4Cuma günkü toplantısında konuyu gündeme getirip, baz istasyonlarının yerleşim alanlarının dışuna çıkarılması konusunda meclisce tavsiye kararı alındığını hatırlattı. Coşgun yaptığı konuşmada CHP’li belediye yönetimini de suçlayarak, “Aldığınız kararı kaça sattınız? Bu insanların sağlığını hiçe sayarak en yüksek seviyedeki vericiyi hangi GSM operatörü ile ne kadara anlaştınız?” dedi.

“BAZ İSTASYONLARI ŞEHİR DIŞINA ÇIKARILACAKTI”

Coşgun yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Şimdi bir önerge vereceğim, yalnız bu önerge Sarıyer Belediyesi’nin aldığı kararları nasıl uyguladığının ve insanları nasıl kandırdığının da bir kanıtıdır. Değerli meclis üyeleri 7 Aralık 2009 meclis oturumunda başkanlık teklifi verildi ve bu teklif oy birliği ile kabul edildi. Bu teklif birçok vatandaşımızın endişe duyduğu baz istasyonlarıyla ilgiliydi. Mahkeme kararlarının da gerekçe gösterildiği teklifte, ilçe sınırlarımız içerisinde mevcut GSM Baz istasyonlarında ilgili GSM operatörleri ile karşılıklı görüşülerek tespit edilecek kontrollü alanlara kaydırılması için karar alınmıştı.”

2ŞÜKRÜ GENÇ’İN SÖZLERİNİ HATIRLATTI

Hüseyin Coşgun, meclisin tavsiye kararı aldığı toplantıda Belediye Başkanı Şükrü Genç’in yaptığı konuşmayı da hatırlatarak şöyle devam
etti:

“O gün sayın Belediye Başkanımız konuyla ilgili bir konuşma yapmıştı, aynen okuyorum: Avrupa’da şu anda bu bulunduğumuz bölgede arkadaşlarımız bu konuda da bir teknik çalışma yapıyorlar. Yani oradaki kullanılan vericiler ile Türkiye’deki vericilerin arasındaki fark. Benim söylemek istediğim çok farklı dolayısıyla bu konuda evet teknoloji ise teknoloji insanların ölmesinin de önlenmesi gerekiyor.   Evet, bu çok büyük bir pazar. Maalesef bu pazarı kullananlar, bu pazarı oluşturanlar kendilerinin de öldüklerinden haberleri yoktur. Sonunda geliyor kendisini buluyor. Gerekli yasal araştırmalar yapılacaktır. Olması gereken özelliklede halkımızın ve Sarıyer halkının ve genel anlamda tüm insanlığın duyarlılığını hep önde tutmak, bu konunun çözümü konusunda çaba sarf etmek lazım. Ben meclise böyle bir konuda da duyarlı olmasından dolayı teşekkür ederim” demişti.

bazic3AK Parti’li Hüseyin Coşgun konuşma yaptığı kürsüden, belediye binasının çatısına kurulup, mini bir minare şeklinde kamufle dilen baz istasyonunun fotoğrafını meclis üyelerine gösterdi ve, “Bu insanların sağlığını hiçe sayarak en yüksek seviyedeki vericiyi hangi GSM operatörü ile ne kadara anlaştınız? Meclisin kararını GSM şirketine kaça sattınız?  Yüzlerce vatandaşımızın şikayetçi olduğu bu baz istasyonunu
kaldıracak mısınız? Konuşmanızda Avrupa’yı örnek göstermiştiniz
, Avrupa’da baz istasyonları bu şekilde mi kamufle ediliyor?” yönelttiği
bir soru önergesi verdi.

Bu arada Sarıyer Belediye Meclisi’nde alınan kararın hiçbir yaptırım 1gücü olmadığını söyleyen Belediye Başkan Yardımcısı ve Meclis Üyesi Mustafa Tok ise, GSM operatörlerinin ilgili yerlerden izin alarak şehir içine bas istasyonu diktiklerini söyledi.

Öte yandan Sarıyer İDO İskelesi’ne önceki yıl herkesin gözü önünde dikilen baz istasyonu ile Merkez Mahallesi’ndeki bazı binaların üzerine açıkça yerleştirilen baz istasyonları da Sarıyer Belediyesi’nin bu konuda etkisiz olduğunu ispat ediyor.

 

 

 

1309 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.