Bedenleriyle Kuş Çizerek Yok Oluşa Dur Dediler..!

logo

Bedenleriyle Kuş Çizerek Yok Oluşa Dur Dediler..!

Bedenleriyle Kuş Çizerek Yok Oluşa Dur Dediler..!

 

İstanbul’da düzenlenen 16’ıncı Kuş Konferansı’nda bir araya gelen doğa severler ve kuş gözlemcileri, doğayı tahrip eden, 3.köprü ile havalimanı projelerini, bedenleri ile oluşturduklatalan-projelerine-karsi-bedenlerini-kus-yaptilar7f4682b5727bc32bf7f9 (1)rı kuş figürü ile protesto etti.

Doğa Derneği ve İstanbul Kuş Gözlem Topluluğu’nun (İKGT), SarıyerBelediyesinin desteğiyle İstanbul’da ortaklaşa düzenlediği 16. Türkiye Kuş Konferansına Türkiye’den ve yurt dışından uzmanların yanı sıra tüm Türkiye’den kuş gözlemciler ve doğaseverler katıldı. Konferansta yapılan bilimsel sunumlarda, 3. Havalimanı, 3. Köprü ve Kanal İstanbul projelerininİstanbul’un doğası ve göç ederken İstanbul’u kullanan kuşlar için barındırdığı tehditler ortaya kondu.

Konferansın düzenlendiği sosyal tesislerin bahçesinde basına açıklama yapan Doğa Derneği Genel Müdürü Engin Yılmaz, mega projelerin kuşların rotasının değişmesine neden olacağını ve bunun onların soylarının sonu anlamına geldiğini belirterek, “Kuşlar göç yollarını değiştirsin” gibi bir argüman sunuluyor. Kuşlar açısından bu mümkün değil. Kuşlar, havada süzülerek, hava akımlarını kullanarak göçlerini gerçekleştirebiliyorlar. Onun için kara üzerinden geçmek zorundalar. Çünkü deniz üzerinde sıcak hava termalleri yok. Bu yüzden İstanbul’dan vazgeçemezler” dedi.

‘PROJELER İPTAL EDİLMELİ’

Bugünün, “Dünya Göçmen Kuşlar Günü” olduğunu ifade eden Yılmaz, ” Milyonlarca kuşun her yıl iki defa geçtiği bir yerde, bu tür tehditlerin var olmasının kabul edilemezliği, bu projelerin yeniden ele alınarak iptal edilmesi gerektiğine ilişkin konferans düzenledik” diye konuştu.

YERE ÇİZİLEN KUŞ FİGÜRÜ HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

Konferans sonunda Sarıyer Demirciköy’de toplanan yaklaşık 150 katılımcı, yılan kartalı figürü çizdi. Etkinlik sırasında şarkılar söyleyerek eğlenen katılımcılar, “Ağacıma, suyuma, ormanıma dokuma” sloganını attı. Yere çizilen kuş figürü ise maket helikopter ile havadan görüntülendi. Konferans, Doğa İçin Çal ekibinin söylediği şarkılarla son buldu.

571 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.