Başkan Genç'ten taziye mesajı

logo

Başkan Genç’ten taziye mesajı

Başkan Genç’ten taziye mesajı

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Usta Yazar Yaşar Kemal’in ölümüyle ilgili bir mesaj yayımladı. Genç, kaybetmekten duyduğu hüznü ifade edecek kelime bulmakta güçlük çektiğini belirtti.

Genç mesajının devamında şu ifadelere yer verdi: “Edebiyatın dev çınarı Yaşar Kemal kitapları ile henüz ortaokul öğrenimim sırasında tanıştım. İnce Memed ve tüm romanları, öyküleri ile devam etti. Edebiyatçı yönü ile birlikte Yaşar Kemal’in bir demokrasi mücadelecisi, bir devrimci olduğu gerçeği unutulmamalıdır.

Büyük usta Yaşar Kemal onlarca ödül sığdırdığı uzun hayatında en son ödülünü Sarıyer’den aldı. İlkini 2012 yılında düzenlediğimiz Sarıyer Edebiyat Günleri’nin 2014 yılında gerçekleştirdiğimiz üçüncüsünde başlattığımız “Beyaz Martı Edebiyat Onur Ödülü”nü ustaya sunduk.

Bir ortaokul öğrencisiyken Yaşar Kemal ile başladığımız sürecin devamında yıllar sonra bir Belediye Başkanı olarak Yaşar Kemal’e ödül vermiş olmanın gururunu yaşadım. Törene katılmayı çok istemesine rağmen doktorları tarafından izin verilmediği için katılamamıştı. Ödülünü çocukluk arkadaşı Osman Saffet Arolat ve kıymetli eşi Ayşe Baban’a takdim ettik.

Bugün dünyanın sayılı edebiyatçılarından Yaşar Kemal’i kaybetmiş olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Ailesi, sevenleri ve bütün edebiyat camiasının başısağolsun. Dev çınar Yaşar Kemal asla unutulmayacaktır. Barış dili bize emanet. Yolu açık olsun.”

Etiketler: » » »
700 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.