Başkan Genç: “Kentleri kurarken kimlikli kentler kurmalısınız”

logo

Başkan Genç: “Kentleri kurarken kimlikli kentler kurmalısınız”

Başkan Genç: “Kentleri kurarken kimlikli kentler kurmalısınız”

1

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı Türkiye programının açılışına katıldı. Birleşmiş Milletler’in ulusal, yerel ve küresel ölçeklerde sürdürülebilir kalkınma problemlerine, bilim dünyası, sivil toplum ve özel sektörün bilimsel ve teknik uzmanlığı ile çözüm bulmak amacıyla kurduğu Sürdürülebilir Kalkınma Ağı’nın Türkiye programı Boğaziçi Üniversitesi’nde açıldı.

27-28 Haziran’da Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılacak lansman toplantısının açılış konuşmasını ünlü ekonomist Jeffrey Sachs yaptı. Konferansa UNSDNS Turkey Onursal Başkanı ve Boğaziçi Üniversitesi Eski Rektörü Üstün Ergüder ile Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Gülay Barbarosoğlu’nun da katıldığı açılış konuşmasında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Davut Kavranoğlu, “Türkiye’deki Sürdürülebilir Kalkınma Sorunları”nı ele alan bir konuşma yaptı.

Başkan Genç: “Kentleri kurarken kimlikli kentler kurmalısınız”

Türkiye’ki Sürdürülebilir Kalkınma Sorunları’nın ele alındığı konferansa konuşması olarak katılan Sarıyer Belediye BaşkanıŞükrü Genç, Sarıyer’in önemli sorunlarını dile getirdi. Konuşmasında yaşamı ilgilendiren her konuda oluşabilecek sorunları düşünerek tedbirlerin hasar olmadan alınması gerektiğinin altını çizen Başkan Genç şu şekilde konuştu; Çevre kirletilmeden önlemler alınmalıdır.Çevreyi kirlettikten sonra temizlenmesi çok zor. Siz kentleri kurarken kimlikli kentler kurmalısınız. Kimlikli kentler kuramadığınızda Kentsel Dönüşüm gibi çeşitli dönüşümler ortaya çıkıyor. Türkiye’de hidroelektrik santrali kurulurken özellikle akan derelerin sularını yarın susuz kalınabilir diye düşünüp planlamamız lazım. Özellikle doğal enerjinin çok daha kullanılabilir hale getirilmesi lazım. Burada yapılacak çeşitli çalışmalarda bir şeyin hiç unutulmaması gerekiyor. Üniversiteler, akademisyenler bulundukları bölge itibariyle çok önemli merkezlerdir. Ancak bu teorilerin yaşamda yaşam biçimi olması gerekiyor.

“Gecekondu bölgelerini yaşama kazandırmamız gerekiyor”

Sarıyer’in en büyük sorunlarından olan gecekondu bölgelerinde sağlıksız yapılaşmadan bahseden Genç; “Çok gecekondumuz var, sağlıksız yapılaşma çok fazla. Onların yaşama döndürülebilir alanlar haline getirilmesi gerekiyor. Aksi halde gelişmiş ülkelerde gördüğümüz problemler haline dönüşebilir. Tarihsel alt yapıyı unutmamamız lazım. Türkiye coğrafyası binlerce yıl çok önemli zamanlar geçirdi. Kalkınmada bunlar göz ardı edilirse problem olarak karşımıza çıkar” dedi.

“Arıtma tesisleri kurmaya çalışmak doğanın baştan planlanması demektir”

Başkan Genç konuşmasını şu şekilde tamamladı; “Sarıyer’de tarımda var. İstanbul’un en önemli bölgelerinden biri köyler bölgesi dediğimiz, Karadeniz’e yakın alanlarda, bugün tarımsal alanlar üzerine arıtma tesisleri kurmaya çalışmak doğanın baştan planlanması demektir. Plansız yapılanma durumunda yarının problemleri oluşur ve siz o problemleri çözmeye çalışırsınız. İnsanın hiçbir zaman unutulmaması, problemlerin baştan analiz edilmesi, sorunların oluşmaması konusunda önlemler alınması gerektiğini konuşmak gerekir.”

2

Türkiye ve dünyada tanınmış isimlerin konuşmacı olarak katıldığı konferansta Coca Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölümü Başkanı GalyaFraymanMolinas, Trier Üniversitesi’nde Sürdürülebilir Kalkınma üzerine çalışmalar yapan Dr. Michael Knaus, Dünya Doğayı Koruma Derneği’nin Türkiye Direktörü Sedat Kalem, Ziraat Mühendisleri Odası eski başkanı ve Milletvekili Gökhan Günaydın, Kalkınma Atölyesi Genel Sekreteri Ertan Karabıyık, Doğa, Macera ile Sürdürülebilir Turizm Komitesi Başkanı Ayfer Kuralay’ın bulunduğu pek çok isim çeşitli konularda konuşmalar gerçekleştirdi.

Etiketler: » » » »
725 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.