BALIKÇILAR DÖRT MEVSİM BOŞ DURMUYOR

logo

BALIKÇILAR DÖRT MEVSİM BOŞ DURMUYOR

BALIKÇILAR DÖRT MEVSİM BOŞ DURMUYOR

Balık denince akla gelen ilk yerlerden olan Büyükdere’de balıkçılar dört mevsim boş durmuyor.  Avlanma yasağı, esnafı oltacılığa yönlendiriyor, denizin bereketi evlere aş olmaya devam ediyor.

Yıllarca Norveçli balıkçıların ellerini duyduk oysa her balıkçının elleri gibi Sarıyerli balıkçıların elleri de reklamlara konu olacak durumda. Verdikleri emekler karşılığı ellerinde hatıra kalan izler ve çatlaklarsa balıkçılıklarının şeref madalyası.

Bizler de av yasağının hemen ardından balığın vatanı Sarıyer’in balıkçı esnafıyla keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. İşte Sarıyerli balıkçıların av yasağı , balık türleri hakkındaki görüşlerini ele aldık.

‘BİZİM İÇİN BEREKETLİ DÖNEM’

Emre Topçu: “15 Nisan’da balık sezonu bitti ve av yasağı başladı demek aslında mekanik olarak bitti demektir. Av yasağından sonra küçük tekneler, oltacılar, ağcılar balık tutmaya devam ediyorlar. Sarıyer bölgesinin bir tarafı Karadeniz, diğer tarafı İstanbul Boğazı dolayısıyla İstanbul Boğazı’na giren her balık Sarıyer’den geçmek zorunda. Bizim için daha bereketli bir dönem, daha taze ve canlı balık bulmak mümkün.”

‘HAMSİ ASIL BU AYLARDA TERCİH EDİLMELİ’

Özgür Özdoğan: “İstanbul’un incisi Sarıyer’dir bana göre. Balık denince akla Sarıyer geliyor. Yaza göre kışın genel olarak daha çok satışımız oluyor. Mayıs ve Haziran aylarında kalkan balığı çok lezzetlidir. Tekir ve istavrit bu aylarda yine lezzetli balıklar diyebilirim. Kış aylarında çok talep edilen hamsiyi bu aylarda tercih etmek gerekli.”

“HER BALIĞI BULMAK MÜMKÜN”

Serdal Sütyetmez: “İstanbul’un diğer semtlerine göre balıkçılık yapmak daha güzel. Sarıyer’de bu zamanda istediğin her balığı bulma bu merkezin balıkların geçiş güzergahı ve Karadeniz’e göç edecek balığın Sarıyer’den mutlak geçmek zorunda olduğundan dolayı istenilen her balığı bulmak mümkün.

“EYLÜL AYI GİBİ TEZGAHLARIMIZ CANLI”

Yılmaz Kolu: “Sanılan aksine şu anda sanki Eylül ayıymış gibi tezgahlarımızda her çeşit canlı balık bulmak mümkün. Vatandaş üzerindeki bu yanlış algıyı kaldırmak için TV’lerde, gazetelerde yanlış yönlendirmeleri ortadan kaldırmak gerekli. Bunun için halka daha açık bilgiler verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Sarıyer’de balıkçılık konusunda başkanımız oldukça duyarlı ve bizi de elinden geldiği kadar destekliyor. Sarıyer dediğin zaman akla ilk gelen şey balıktır. Şu anda burada  5 esnafız.Umuyorum ki bun sayı zamanla yükselecektir.”

“İYİ BALIK SEZONU YAŞANACAK”

Şakir Köklüler: “Bu mevsimin balığı istavrit, tekir ve kalkan balığıdır. Önceki yıllara göre bu yaz daha iyi bir balık sezonu yaşanacağa benziyor.”

Etiketler: » » » » » » » » » » »
396 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.