BAKIR: PLATFORM RUHU TAŞIYAN BİR DERNEĞİZ

logo

BAKIR: PLATFORM RUHU TAŞIYAN BİR DERNEĞİZ

BAKIR: PLATFORM RUHU TAŞIYAN BİR DERNEĞİZ

Sarı Platform Derneği ile ilgili bilgi veren Başkan Mustafa Bakır, “Derneğimizi fikir derneği olarak görüyoruz ve üyelerimizin düşüncelerine de saygı gösteriyoruz. Biz aslında platform ruhu taşıyan bir derneğiz. Sarıyer ile ilgili fikirleri bir araya getiriyoruz. Sarıyer’de eksik olanı tamamlamak için çabalıyoruz.” dedi.

Sarı Platform Derneği, Sarıyer’in etkin Sivil Toplum Kuruluşları arasında yer alıyor. Modern kent yaşamında adil paylaşımın ve sosyal aktivist çalışmaların öncüsü olan Sarı Platform Derneği, Sarıyer’in geleceği ile ilgili önemli projelere imza atmaya devam ediyor. Kurumsal yapısı ve duruşu ile Sarıyer’de çok farklı etkinliği olan, kitle halinde başarılı ve organize çalışmalar yapan dernek olarak kabul edilen Sarı Platform Derneği’nin Başkanı Mustafa Bakır, derneğin etkinliği ve çalışmalarıyla ilgili gazetemize önemli açıklamalarda bulundu.

“SARIYERLİ RUHUNU OLUŞTU”

Derneğin 2007 yılında platform olarak çalışmalar yürüttüğünü, 2010’da da dernekleştiğini belirten Bakır şunları söyledi: “Derneğimizin ilk kurulduğu zamandaki amacı, Sarıyer’in çıkarları üzerineydi. Yani ‘Sarıyer’i daha iyi nasıl yönlendirebiliriz, gelecekte sorunlarının olmadığı bir ilçe haline nasıl getirebiliriz’ sorularını kendimize ilke edindik. Platform içerisinde her görüşten, her meslekten, her yapıdan arkadaşımız mevcut. Herkes kendi ilgi alanlarında çalışmalar yapıyor. Mesela, spora ilgisi olanlar Sarıyer’de spor konulu tartışmalar yürütüyor. Keza aynı şekilde hayvan severler kendilerine göre bir çalışma yürütüyor. Sarıyer’i geliştirmek, sorunlarını dile getirmek, Sarıyer’i düşünmek, bizde Sarıyerli ruhunu oluşturdu. Sorunları dile getirmekle kalmıyor, çözüm arayışları içerisinde de bulunuyoruz. Çözüm önerilerini değerlendirip, ilçemiz için en uygununu bulmaya çabalıyoruz.”

“BİZLER FİKİR DERNEĞİYİZ”

Derneğin uzun bir süredir görünmediği ve etkinlik yapılmadığı söylemlerini dile getirdiğimiz Bakır şöyle devam etti: “İnsanlar, aktivite çok istiyorlar. Ancak devlet bize para vermiyor, bizler kendi aralarımızda topladığımız belli bir miktarla etkinlikler yapıyoruz. 2007 yılından beri yapılan etkinliklerin tümü, derneğin kendi iç ekonomisiyle oluyor. İşletmemiz yok, gelir kaynağı olan bir dernek değiliz. Kiramızı kendimiz ödüyoruz. Ara sıra derneğin dinlenmesi lazım yani. Bizler, başlarken çıtayı biraz yüksek tuttuk. 4 yıl 5 yıl çalışmalar olur, ardından dinlenme süreci ister dernekler. Ekonomiksel dinlenme ve bireysel dinlenme şeklinde. Bizler yardım derneği değiliz, insanlar bunu karıştırıyor. Bizler fikir derneğiyiz. Sarıyer’de ne oluyor ne bitiyor, hangi projeler üretilir, neler yapılabilir. Derneğimiz her gün aktif. Bünyemizde bulunan bireylerin çoğu farklı derneklerde, STK’larda, spor kulüplerinde… Biz buralara destek oluyoruz sürekli. Fakat basına taşımadığımız için dernek olarak pasif görünüyoruz.”

“SARI PLATFORM DERNEĞİ, SARIYER KONULU İŞLER YAPAR”

Güçlü proje ve çalışmaları sürdürdüklerinin vurgusunu yapan Bakır, “İnsanların algılamadığı şöyle bir şey var; bir şey yapmak istiyorsak alt yapısını bulmak, ekonomi ayarlamak ve onu projelendirmek zorundayız. Geçmişte yaptığımız kaliteli projelerimizden biri vardı. Avrupa Kültür Ajansı ile 350 kişinin katıldığı fotoğraf yarışması yapmıştık. Bütün bütçeyi Avrupa Kültür Ajansı’ndan aldık. Yarışma sonunda ödüller dağıttık. Sergiler açtık. Şu an da Sarıyer’in bizde 3500 tane fotoğrafı var. Sarı Platform Derneği, Sarıyer konulu işler yapar. Çocuklara futbol turnuvaları düzenliyoruz, geçtiğimiz zamanlarda 50’ye yakın takımla beraber Sarıyer Meydanı’nda sokak basketbolu yaptık. Mesela Kireçburnu’nda Sarıyer’de ilk festivali biz yaptık. Terör olaylarından dolayı bir sonraki sene yapamadık. Ortam müsait değildi. İyi de bir ajansla anlaşmıştık aslında. Sarıyer’le alakalı her konuda varız biz. 2010’dan 2015’e kadarki süreçte çalışmalara etkin bir şekilde devam ettik. Şimdi altyapı oluşturuyoruz ve nefes alma sürecindeyiz. Derneğimiz geri adım atıp, proje üretmiyor diye düşünmesin kimse.” dedi.

“YENİ YERİMİZDE ÇALIŞMALAR HIZLA DEVAM EDECEK”

Dernekleri için yeni yer açma çalışmalarının devam ettiğini belirten Bakır, “Şu an Türkiye’nin içerisinde bulunduğu ekonomik durum zaten belli. Durum Türkiye için böyleyken derneğimizin de bu anlamda nefes almaya ihtiyacı doğdu. Sarıyer’de yapılan bütün etkinliklerin belli bir ekonomik durumu mevcut. Önceki dönemlerde de bizler dinlenme dönemi yaşıyorduk. Şu döneme özgü bir şey değil. Derneğimizi fikir derneği olarak görüyoruz ve üyelerimizin düşüncelerine de saygı gösteriyoruz. Biz aslında platform ruhu taşıyan bir derneğiz. Sarıyer ile ilgili fikirleri bir araya getiriyoruz. Sarıyer’de eksik olanı tamamlamak için çabalıyoruz. Üyemiz olmayan insanlarla da bir araya gelip çözümler üretiyoruz. Derneğimizin yeni yeriyle birlikte, Sarıyer halkı çıkış yapacağımız anlamı çıkarmasın. Çünkü bunu bir çıkış olarak tanımlamıyoruz. Çıkış deyince, sanki inmişiz de çıkıyormuşuz gibi olur çünkü. Bizler, hiçbir zaman dernek olarak iniş yaşamadık. Sadece belli koşullar oluşturuyoruz, çalışmaları hızlandırıyoruz şu süreçte. Derneğimizin yeni yerinde aktif bir şekilde de devam edeceğiz.” diye konuştu.

ÇOCUKLARA HAYVAN SEVGİSİ AŞILAMA ÇALIŞMASI

Yeni yerlerinin birçok etkinliği yapmalarına uygun bir alan olduğunun altını çizen Bakır, “Sarı Platform’un yeni yeri şu an tadilatta. Orası aktif bir şekilde hizmete girdiği zaman projelerimizi rahat bir şekilde gerçekleştirme imkânı doğacak. Fotoğraf kulübü başta olmak üzere birçok kulüp kuracağız. Mesela, herkesin ilgi alanı var dedim. Hayvan severler ile ilgili bir projemiz var. Ancak sokakta hayvan sevmekle hayvan sever olunmuyor. Yeri geldiği zaman Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşeceğiz. Sarıyer’de çocuklara hayvan sevgisini aşılamak için çalışma gerçekleştireceğiz.”açıklamasını yaptı.

“TÜRKİYE TOPLUMUNUN SİVİL TOPLUM ANLAYIŞI GÜÇLÜ OLMALI”

Türkiye toplumunun dernekçilik anlayışı olmadığını da belirten Bakır şu şekilde devam etti: “Avrupa’da bir birey yaklaşık 13-14 derneğe üye oluyor. Ülkemizde böyle bir durum, böyle bir algı yok. Ama bu bizim vatandaşımızın suçlu olduğunu göstermiyor. Kurulan derneklerde de sıkıntı var. Devletimiz de yeterli değil bu bilinçlendirme konusunda. Devlet gerekeni yapmazsa dernek ne yapabilir. Dernek görevini yapmazsa vatandaş ne yapabilir. Zincirleme bir sorun bu, çözümü de zincirleme bir şekilde olabilir ancak. Oysa Türkiye toplumunun sivil toplum anlayışı güçlü olmalı. Birlik ve beraberlik içerisinde olmalıyız. Zora düştüğümüz zaman değil, her zaman dayanışma şart. Mesela biz, 23 Nisan’da çocuklara tiyatro gösterisi yapmak amacıyla, ilçemizdeki Halk Eğitim merkezi’ni kiraladık. Düşünsenize, biz dernek olarak İçişleri Bakanlığı’na bağlıyız, ancak merkeze kira ödedik. Aynı şekilde gelen tiyatro ekibine de ödeme yaptık. Gösteri sonunda çocuklara hediyeler verdik. Hediyeleri de kendi aramızda imece usulü olarak yaptık. 23 Nisan’daki etkinliğimiz bu şekilde gerçekleşti. Dernekler, kendi öz kaynaklarıyla etkinlik düzenliyor. Anlatmak istediğim konu bu. Bundan dolayı da ara nefes verme dönemine girebiliyoruz. Belli dönem duraklama yaşayıp, sonra kaldığı yerden devam etmemize ihtiyaç var.”

“TURİZM AÇISINDAN SARIYER DAHA İYİ DEĞERLENDİRİLEBİLİR”

Dernek olarak Sarıyer’deki en büyük gördükleri sorunları da dile getiren Bakır, “Hangi kesime, sektöre giderseniz gidin, herkesin kendi ilgi alanıyla ilgili sorunları belirttiğini göreceksiniz. Sarıyer’de balıkçıların, hayvan severlerin, kiracıların sorunları ayrı. Mesela bazılarına göre de Sarıyer’de mülkiyet sorunu var, insanların tapuları yok. Bana soracak olursanız ilçemizde turizm açısından sorun var diyebilirim. Turizm açısından Sarıyer daha iyi değerlendirilebilir. Sarıyer’in onda biri etmeyecek yerleri allayıp pullayıp 100 binlerce insanın gelmesine sebep olan yerler var. Biz dernek olarak öncelik sorunu olarak değerlendirmiyoruz sorunları. Bundan ziyade Sarıyer’de yapılması gerekenler var diyoruz. Mesela, İstanbul’un en önemli turizm alanlarından biri Sarıyer. Köyler bölgesinde turizm alanında yatırım yapılması gereken yerler var. Mahallelerimizde sürekliliği devam eden sosyal etkinlikler yapılabilir.”diye konuştu.

“KİLYOS NEDEN BİR ALAÇATI OLAMIYOR?”

Sarıyer’deki eksiklikleri görebilmek için dışarıda bazı yerlerin görülmesi gerektiğini söyleyen Bakır, “O zaman yapılması gerekenleri daha iyi anlayabiliriz. Mesela Kilyos, neden bir Alaçatı olamıyor? Bununla ilgili projeler yapılmalı ve gerçekleştirilmeli. Sarıyer’in yıllar sonra ne şekilde olması gerektiğini düşünüp, günümüzde alt yapısını oluşturmalıyız. Bunun dışında bir diğer yapılması gereken, trafik sorununa çözüm bulunmalı. Burayı görmeye gelenler trafikte uzun saatler kaldığı için ikinci kez gelmiyor. Tercihleri arasından Sarıyer’i çıkartanlar var. Çoğu insan da Sarıyer’i bilmiyor, tanımıyor. Sarıyer’in birçok güzelliği var. İnsanlar burayı bilmiyorsa suçlu onlar değil. Alaçatı modelini köyler bölgesine uygulayabiliriz, bu açıdan o bölgeler kullanılabilir. Peyzaj çalışmaları ile de ilçemizin albenisi artırılabilir. Bir başka örnek daha verecek olursak; Teleferiğe Eyüp’te biniyorsun, çıkıp Pierre Loti’de çay içiyorsun. Sarıyer’e böyle farklılıklar lazım.” dedi.

“DERNEKLER UYARICI GÖREVLERİNİ YERİNE GETİRSİNLER”

Derneklerinin yerel ve fikir derneği olduğunun bir kez daha altını çizen Bakır, “Siyasetin çok içine girmeyiz. Evet, ben meclis üyesi oldum, ama farklı partilerden meclis üyesi olan dernek üyeliklerimiz var. Derneğimiz için, ‘sadece seçim zamanları mı aktif olacak’ söylemleri asılsızdır. Yani Sarıyer Festivali’ni yaptığımız zaman seçimler üzerinden ne kadar geçmişti, bir düşünün. Eleştiriler değerlendirilir, öneriler değerlendirilir. Ancak karalama şeklindeki yorumlar hoş değil. Biz 2007’de neler konuşup, neler söylediysek şu anda da düşüncelerimiz aynı. Önümüzdeki süreçlerde daha iyi görebileceğiz bunları. Bizim amacımız, Sarıyer’i güzelleştirmek, geliştirmek. Kurumlarla, derneklerle de olacak iş değil. Vatandaşımız da bilinçlenmeli. Dernekler bu noktada uyarıcı görevini yerine getirsinler, yeter.”diye sözlerini tamamladı.

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » »
1860 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.