Bakan Bayrak’tar seçim öncesi kaçak yapılara engel olunmasını istedi

logo

Bakan Bayrak’tar seçim öncesi kaçak yapılara engel olunmasını istedi

Bakan Bayrak’tar seçim öncesi kaçak yapılara engel olunmasını istedi

erdogan-bayraktarVALİLİKLERE GENELGE GÖNDERDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar her seçim öncesi bazı yerel yönetimler tarafından gösterilen müsamaha ile artan gecekondulaşmaya önlem için valilikleri uyardı.

Yayınladığı genelgeyle kaçak yapı konusunda sert uyarılarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yerel seçimlere 7 ay kala “Kaçak yapılaşmayı önleyici tedbirlerinizi bir kez daha gözden geçirin. Kaçak yapılara hiçbir altyapı hizmeti götürmeyin” dedi.

Bayraktar, 81 il valiliğine gönderdiği genelgeyle “kaçak yapıya gözyummayın” uyarısında bulundu. Bayraktar, “Can ve mal güvenliği ancak kanunun bütün yapılarda eksiksiz uygulanmasıyla mümkün olacaktır. Dolayısıyla idarelerin kaçak yapılaşmayı önleyici tedbirlerini bir kez daha gözden geçirmeleri ve hiç tereddüt etmeden yasal yetkilerini kullanmaları gerekmektedir. Belediyelerin kaçak olarak inşa edilen yapılara hiçbir altyapı hizmeti götürmemeleri de şarttır” dedi.

fethiyede-19-gecekondu-yikildi-1039069-01Bazı belediyelerin eski kanuna göre uygulama çabası içinde olduğunu ve kanuna aykırı değişiklikler yapmaya çalıştıklarını tespit ettiklerini belirten Bakan Bayraktar, “Tüm idareler kanunlara, yönetmeliklere ve genelgelere uymak zorundadır. Bu düzenlemelere aykırı işlem yapan idareler hakkında bakanlıklara yasal işlem başlatılması için bildirim yapılacaktır” bilgisini verdi.

KANUNLARA UYMALI

TMMOB ve üyelerinin de kanunlara ve yönetmeliklere uymak zorunda olduğuna dikkat çeken Bayraktar, “Bu kapsamda gerek Yapı Denetim Kanunu gerekse de ilgili yönetmelikle ilgili başka kurallar koymaya tevessül edilmemesi konusunda gerekli hassasiyet gösterilmelidir” açıklamasını yaptı. Bayraktar, “İlgili idareler kanun hükümleri çerçevesinde gerekli işlemleri yapmalıdır” talimatı verdi.

erdoğan-bayraktarSARIYER’İ YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR

Çevre ve Şehircilik bakanı Erdoğan Bayraktar’ın talimatı büyük bölümü gecekondu ve kaçak yapılarla dolu olan Sarıyer gibi ilçeleri yakından ilgilendiriyor. Kentsel dönüşüm konusunda hala fazla bir yol katedemeyen Sarıyer’de, yerinde dönüşüm isteyen vatandaşlar, evlerinin yıkılıp, kendilerinin de başka yerlere gönderilmesini istemiyorlar. Ayrıca Boğaziçi Kanunu gibi özel bir kanuna tabi olup, öngörünün, geri görünüm şeklinde ayrımlar yapılan Sarıyer’de yeni gecekonduların yapılmaması hayati önem taşıyor.

 

1180 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.