BABALARA ‘PART TİME’ ÇALIŞMA MÜJDESİ!

logo

BABALARA ‘PART TİME’ ÇALIŞMA MÜJDESİ!

BABALARA ‘PART TİME’ ÇALIŞMA MÜJDESİ!

Çalışan babalar için ‘part time’ saatlerde çalışma uygulaması geliyor. Torba yasa ile yürürlüğe giren ve çıkartılan yönetmelikle anne ya da baba, çocukları okul yaşına gelinceye kadar ‘part time’ çalışabilecek.

Çocuğu olan aileler için yapılan düzenlemelere bir yenisi de babalar için eklendi. Torba yasası ile yürürlüğe giren uygulamaya göre, okul çağına gelinceye kadar kısmi çalışma hakkı sadece kadınlara değil, erkeklere de verilecek. Buna göre anneye ya da babaya, çocukları okul yaşına gelinceye kadar kısmi (Part time) olarak çalışma hakkı tanınacak.  Bu hakkı kullanabilmesi için tek şart ise, annenin de babanın da çalışması olacak.  Bu haktan faydalanabilmek için çalışanın kısmi çalışma talebini 1 ay önceden işverene yazılı olarak bildirmesi gerekiyor. Bu hakla, işçi yarı zamanlı çalışma talebi nedeniyle işten çıkartılamayacak.

MAAŞ ÇALIŞAN SÜREYLE ORANTILI OLACAK

İşveren, babanın talebin karşılandığını yazılı olarak bildirecek. İşveren süresi içinde cevap vermezse, talep geçerlilik kazanacak. Maaş çalışılan süreye orantılı olarak ödenecek. Kısmi süreli çalışmaya başlayan işçi, aynı çocuk için bir daha bu haktan faydalanmamak üzere tam süreli çalışmaya dönebilecek. Baba yarım gün yerine 3 gün izin yapıp 3 gün çalışabilecek

 

Etiketler: » » »
504 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.