ATA BİNMENİN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

logo

ATA BİNMENİN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

ATA BİNMENİN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Ata sporumuz ‘binicilik’ Atlıtur’da dolu dizgin yeni kuşaklara öğretilirken, faydaları da saymakla bitmiyor. Ata binmenin fiziksel faydalarının yanı sıra psikolojik faydaları da var.

Orta Asya’dan Anadolu’ya olan serüvende onlar hep yanımızdaydı. Tabii sonrasında da… Ne zaman ki modern yaşam ağır basmaya başladı, onlarla kurduğumuz dostluk bir kenara atıldı. Dağları denizleri aşan birliktelik, şehir yaşamında kendine yer bulamadı. Şimdi ise modern hayata tatlı bir mola verme zamanı! Ata sporumuz olan atçılık ve biniciliği yaşamak ve yaşatmak için kurulan Atlıtur, 1993 yılından bu yana bu sporun inceliklerini öğretiyor.

ATA SPORUMUZU GELECEK NESİLLERE TAŞIMA GAYRETİNDEYİZ

Atlıtur işletme sahibi Alp Arslan, yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verirken hedeflerini ilk olarak anlattı. Arslan, “At sevgisinin ve ata olan düşkünlüğün Türk kültüründeki önemi esas alınarak başlayan yolculuğumuz, sahip olduğumuz öz değerlerimizi muhafaza etmek, geliştirmek, bu kıymetli emaneti gençlerimize en nitelikli haliyle ve tüm incelikleriyle öğreterek, ata sporumuzu gelecek nesillere taşımak gayesindedir. Atlıtur olarak bizler, at sevgisi, at bakımı ve sağlığı, at neslinin geliştirilmesi, hipoterapi, binicilik gibi temel konularda eğitim programları düzenlemenin yanı sıra, doğada binicilik alanında uzmanlaşmış bir tesis olarak bu alanda yerli yabancı birçok kişiye hizmet vermekteyiz.”diye konuştu.

OKULLARLA İŞBİRLİĞİ

Atlıtur konusundaki uzmanlığını daha sosyal platformlarda sergilemek, ata sporumuzun yaygınlaştırılması için daha geniş kitlelere ulaşmak ve hizmetlerini daha kolay erişilebilir alanlara taşımak adına çok noktalı yeni projelerini hayata geçirmek için çalışmalar yapıyor. Arslan, “Projelerimiz, özellikle çocuklar ve gençler olmak üzere hemen her yaş grubunu kapsamaktadır. Halkımızın zahmetsizce ulaşabileceği alanlarda oluşturulan hizmet noktalarında, at sevgisini aşılamak adına ilk adımlar atılmıştır. Okullarla yapılan işbirlikleri ile organizasyonlar sayesinde çocuklarımızın keyif aldığı bir aktivite olmanın ötesinde onlara atları tanıma ve sevme şansı da sağlanmaktadır.”

AT BİNMENİN FAYDALARI

Ata binmenin faydalarını anlatan Arslan, ilk olarak fiziksel faydası olduğunu söyledi. Vücutta denge gelişimine katkı sağladığını vurgulayan Arslan,  “At hareket ederken binicinin dengesi sürekli olarak bozulur ve yeniden dengeyi sağlama teşebbüsünde, binicinin kasarının kasılması ve gevşemesi gerekir. Bu egzersiz derindeki kasları uyarır ve geliştirir. Atın üçboyutlu ritmik hareketi yürüme hareketine benzerdir. Bacak ve gövde kaslarına ritmik örnekler öğretir. Biniciyi at üzerinde farklı pozisyonlarda oturtarak farklı kas gruplarını çalıştırabiliriz. Atın durdurulması ve yeniden yürütülmesi, hızının ve yönünün değiştirilmesi bu tip faydaları arttırır.”diye konuştu. İkinci olarak kasların gelişimine katkı sağladığını söyleyen Arslan,  “At binmek bir egzersiz olsa dahi bir eğlence olarak algılanır ve bu nedenle eğlence süresi ne kadar uzar ise egzersize bağlı kas gelişimi o yönde artacaktır.”dedi.

Daha sonra ata binmenin koordinasyon, refleks ve motor sinir sistemi gelişimini sağladığını söyleyen Arslan, “At binmek, attan istenilen tepkileri almak için çok fazla koordinasyon gerektirir. At, binicinin her hareketine derhal karşı tepki verdiğinden, ne zaman doğru komut verdiğinizi bilmek kolaydır. Bir atı kontrol ederken, örneklenmiş hareketlerin tekrarlanması refleksleri hızlandırır ve motor sinir sisteminin planlanmasına yardımcı olur.”

BAĞLARIN VE KASLARIN ESNEMESİ

Eğitimler hakkında bilgiler veren Arslan şunları kaydetti: “Bir atı üzerinde oturmak yakınlaştırıcı kalça kaslarının gerilmesini gerektirir. Bu ata tırmanmadan önce ön-gerilme ile gerçekleştirilir ve kas gerilmesi öce dar bir ata binen binicinin giderek daha geniş bir ata binmesi ile artmaya devam eder. Binici ata üzengisiz oturduğu için yerçekimi ön taraftaki kasların gerilmesine yardımcı olur. Binici atın hareketlerine karşı dik oturmaya teşvik edilirken karın ve sırt kasları gerilir. At üzerindeki rutin egzersizlerin sonucu olarak ve yuları tutmak ve kullanma işlemi gerçekleştirilirken kol ve el kasları gerilir. Binicinin ata bindikçe hareket aralığı artar. Hareket aralığı ayrıca ata Binme ve attan inme, ata sarılma, ata tımar etme hareketleri ve ders sırasındaki egzersizler ile artar. Normal olarak ata binmek bir kardiyovasküler egzersiz olarak kabul edilmese dahi, atın koşması ve yürümesi solunumu ve kan dolaşımını arttırır.

SİNDİRİM SİSTEMİNİN GELİŞİMİ

“Tüm egzersiz türleri gibi, ata binmek de iştahı açar. Sindirim sistemi canlandırılır ve sindirme etkinliği artar.”diyen Arslan, duygusal bütünleşme de sağlandığını vurguladı. Arslan, “Ata dokunmak, dokunma duyularını canlandırır. Atın hareketi, yönünü ve hızını değiştirmesi ile vestibülersistem de uyarılır. Bir ahır ve çiftlik ortamındaki çeşitli kokular da koku alma sistemini uyarır. Atı kontrol etmek için göz kullanılır. Bir çiftlikteki çeşitli sesler de işitme sisteminin uyarılmasına neden olur. Bu duyuların tümü birden birlikte çalışır ve ata binme hareketinde entegre olur.”ifadelerini kullandı.

PSİKOLOJİK FAYDALAR

Ata binmenin fiziksel faydalarının yanı sıra psikolojik faydaları olduğuna da dikkat çeken Arslan, mutluluk hissi ve güven duyusu verdiğini belirtti. Arslan, Ata binmek çocuklarda eğlenceli bir etkinliktir. Mutluluk hissi yüz ifadelerinde yansıması görülmektedir. Kendisinden çok daha büyük ve güçlü bir hayvanı kontrol etme becerisi, çok önemli bir kendine güven duygusu kazandıran unsurdur.”diye konuştu.

KAMPANYALAR VAR

Atlıtur, binicilği yaygınlaştırmak için çeşitli kampanyalarda düzenliyor. İşte onlardan bazıları: Çocuklar için workshoplar,Sahilde Atlıtur, Ormanda Atlıtur, Özel fotoğraf Çekimleri,Organik kahvaltı eşliğinde Atlıtur, 15 dakikalık doğa turları, Profesyonel eğitmenler eşliğinde ders paketleri.

ATLITUR KULÜBÜ TESİSLERİ

Doğanın gülümsediği yer 7 kilometrelik Gümüşdere-Kilyos sahiline sadece 700 metre uzaklıkta. Şehir merkezinin hemen yanındaki cennetiniz, Atlıtur Kulübü Tesisleri. İşte bu tesislerle ilgili bilgi veren Alp Arslan,  “İstanbul şehir merkezinin hemen yanı başında, Sarıyer’de  Gümüşdere Köyü Ovası’nda, çevresi Belgrad ormanlarıyla çevrili, bir oksijen cennetinde, 2003 yılında kurduk Atlıtur Kulübü’nü. Atlıtur Kulübü doğayı, doğa Atlıtur Kulübü’nü sevdi daha ilk taşın koyulduğu gün. Prensibimiz hiç değişmedi, aynı o ilk günkü gibi: Doğanın bir parçası olduğumuzu bilerek, onunla uyum içinde yaşamak ve yaşatmak. Atlıtur Kulübü, doğaya dost malzemelerle kerpiç, taş ve ahşapla kuruldu. Üstündeki her bir ağacı, bitkiyi hatta böceği ayrı ayrı sevdik ve koruduk. Her mevsim kendi güzellikleriyle gelirken Atlıtur Kulübü’ne, adeta en güzeli olmak için yarışıyorlar kendi aralarında. İlkbaharda canlanan doğanın, yazın kokularının, sonbaharın kızaran yaprakları ve çıtırdayan şöminesi ile kışın bembeyaz manzarasının keyifleri, 365 gün boyunca ayrı ayrı yaşanıyor“ diye konuştu.

İLETİŞİM

Gümüşdere Mah. Ambar Sk.

Ağaçkakan Çıkması No:10 /Sarıyer

Tel: 0212 203 87 97-203 80 36

www.atlitur.com-atlitur@atlitur.com-info@atlitur.com

 

 

http://www.sariyerposta.com

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
4366 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.