ASKERİ ALANLAR İMARA MI AÇILACAK?

logo

ASKERİ ALANLAR İMARA MI AÇILACAK?

ASKERİ ALANLAR İMARA MI AÇILACAK?

CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi, verdiği soru önergesinde Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’a askeri alanların imara açılıp açılmayacağını sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Güley Yedekçi, ‘Askeri alanların imara açılmasını’ gündeme taşıdı. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından askeri alanların şehir dışına taşınması halinde bu alanların öncelikle şehirlerde eksik olan eğitim, sağlık, kültürel tesis, yeşil alan olarak değerlendirileceği söylendiğini hatırlatan Yedekçi, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın bir de basın açıklamasındaki sözünü hatırlattı.

Milli Savunma Bakanı’nın yapmış olduğu basın açıklamasında  “Bizim de bir taşınma maliyetimiz var. Belediyeler de bu alanları istiyor” dediğini belirten Milletvekili Güley Yedekçi, Bakan Fikri Işık’ın cevaplandırması için TBMM’ye  soru önergesi verdi. Yedekçi soru önergesinde şu sorulara yanıt istedi:

 1. Boşaltılmak istenen askeri alanların taşınma maliyet tutarları ne kadardır?
 2. Boşaltılacak askeri alanların o bölgenin ihtiyacı doğrultusunda yeşil alan, okul, çocuk parkı ve sağlık alanları gibi değerlendirileceği söylenmişti. Şimdi bu fikirden neden vaz geçildi mi? Vaz geçildiyse bunun sebebi nedir?
 3. Boşaltılan askeri alanları nasıl değerlendirmeyi düşünüyorsunuz?
 4. Boşaltılacak alanları belediyelere hangi şartlarla vereceksiniz? Belediyelere verilen araziler için imar değişikliği yapabilir iznini de verecek misiniz? Belediyeler bu arazilere alışveriş merkezi ve residans mı yapacak?
 5. Boşalacak askeri alanları kentsel dönüşüm alanı olarak vermeyi düşündüğünüz doğru mudur? Doğruysa hangi askeri arazileri kentsel dönüşüm için vereceksiniz?
 6. Ülkemizde şu anda boşaltılacak kaç askeri alan vardır?
 7. Hangi İllerde hangi askeri alanları kentsel dönüşüm alanı olarak belediyelere vermeyi düşünüyorsunuz?
 8. İstanbul’da boşaltılacak olan askeri alan kaç hektardır? Askeriye bu arazilerin yüzde kaçını mülkiyet olarak kullanmaktadır?
 9. İstanbul’da boşaltılacak askeri alanların isimleri nedir? Bu alanların orman niteliği nedir?
 10. Bakanlık olarak boşalan alanları nasıl değerlendirmeyi düşünüyorsunuz? İstanbul Büyükşehir Belediyesine vermeyi düşündüğünüz alanlar hangileridir?
 11. Ülkemizde orman niteliği taşıyan kaç askeri alan vardır?

http://www.sariyerposta.com

 

 

Etiketler: » » » » » » » » » » »
1649 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.