‘ASGARDİA’ İÇİN YAPILAN BAŞVURULAR YARIM MİLYONU GEÇTİ

logo

‘ASGARDİA’ İÇİN YAPILAN BAŞVURULAR YARIM MİLYONU GEÇTİ

‘ASGARDİA’ İÇİN YAPILAN BAŞVURULAR YARIM MİLYONU GEÇTİ

Dünya’nın yörüngesine kurulacak olan ‘Asgardia’ isimli bir ülke için yapılan başvurular 500 bini aştı. Proje geçtiğimiz yıl Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen bir etkinlikte tanıtılmıştı.

Tarihin ilk uzay ülkesi Asgardia’nın hayata geçtikten sonra BM’ye bağlı kendi yasaları ile yönetilen bir ülke olması planlanıyor.  100 bin kişiye ev sahipliği yapması planlanan ülke için başvurular 500 bine ulaştı.  Başvuru yapan kişilerin kurayı kazanması durumunda ülkelerine ait vatandaşlıklarından vazgeçmeleri gerekecek.

ADI İSKANDİNAV MİTOLOJİSİNDEN GELİYOR

Projeyi yürüten ekibin açıklamasına göre, uluslararası anlaşmalar kapsamında Başvuru sayısı 100.000’i geçtiği takdirde Birleşmiş Milletlere devlet statüsü için de başvuru önünde bir engel kalmayacak. Uluslararası yasaların ise uzayda yeni bir devletin kurulması gibi ilk defa dillendirilen bu isteğe nasıl cevap vereceği henüz cevap bulmuş değil.  İskandinav mitolojisinden tanrı Odin’in hüküm sürdüğü Asgard’dan esinlenilerek isimlendirilen ülke için ilk adımın atılacağı tarih ise hala gizemini koruyor.

KAYNAK: ‘ASGARDİA’ İÇİN YAPILAN BAŞVURULAR YARIM MİLYONU GEÇTİ

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
331 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.