ASANSÖRÜNÜZ NE KADAR GÜVENLİ!

logo

ASANSÖRÜNÜZ NE KADAR GÜVENLİ!

ASANSÖRÜNÜZ NE KADAR GÜVENLİ!

Günümüzde artık neredeyse asansör bulunmayan bina yok gibi! Ancak her gün defalarca evde iş yerinde, kamu binalarında kullandığımız asansörler şayet düzenli bakım yapılmıyorsa, hayatımız riskte! Kazaları ölümle sonuçlanabilen asansörlerle ilgili işin uzmanı Akif Demirağ, hem yönetmelik uyarılarında bulundu hem de biz vatandaşlara hangi asansörleri kullanmamız gerektiğini anlattı…

18 Kasım 2008 tarih ve 27058 sayılı Resmi Gazete` de yayınlanarak yürürlüğe giren “Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği” ve 05 Kasım 2011 tarih ve 28106 sayılı Resmi Gazete` de “Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” hükümlerine göre bina yöneticisi, kullanıcıların can ve mal güvenliğinin sağlanması amacı ile asansörlerin yılda en az bir kere kontrolünü yaptırmaktan sorumlu. Ancak gelin görün ki uygulamada bu böylemi! Adeta hayati risklere davetiye çıkaran asansörlerle ilgili bakın neleri yapmamız lazım.

KIRMIZI ETİKET VARSA KULLANMAYIN
Sarıyer’de 20 yıldır asansör arıza, bakım ve onarım işleriyle uğraşan Demirağ Asansör İnşaat Emlak işletmecisi Akif Demirağ, bize hangi asansörlerin güvenli olduğunu anlattı. Demirağ, “Yönetmelikler gereği asansörlerin tamamı denetimden geçirilmesi gerekiyor. Ardından, güvenli ve kullanılabilir asansörlerin TSE tarafından yetkilendirilmiş firma tarafından yeşil etiket yapıştırılması şart. Asansör denetiminden geçemeyen asansörlere kırmızı etiket yapıştırılıyor. Denetimden geçen asansörlere ise sarı ve yeşil etiket yapıştırılmakta! İçerisinde yeşil etiket varsa asansörün iyi olduğunu, sarı etiket varsa kusurludur, bir an önce eksikliklerin giderilmesi gerekir,  kırmızı etiket varsa kullanılmasının güvenlik açısından sakıncalı olduğunu gösterir. Vatandaşlar özellikle kırmızı etiket olan asansörleri kullanmasın. Aslında bu asansörlerin mühürlenmesi gerekiyor ancak bazen kullanıma açık olduğunu görüyoruz. Bir de hiç etiketi olmayan asansörler var. Bunların ne kadar sakıncalı olup olmadığı bilinmiyor. En kısa sürede denetimden geçmesi gerekir. Bu asansörleri de kullanmak çok sakıncalı.”dedi.

RANDEVU ALIP DENETİM YAPTIRMAK ZOR GELİYOR

Sarıyer’de çok sayıda asansörün denetiminin yapılmadığına şahit olduklarını söyleyen Akif Demirağ, “Bu konuda halkımızın daha fazla bilinçlendirilmesi gerekiyor. Özellikle belediyemize görev düşüyor. Biz de bu konuda elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Denetimler Makine Mühendisleri Odası’nın sorumluluğunda ancak asansörlerin denetim yapılabilmesi için önce belirlenen miktarda parayı yatırıp randevu almanız gerekiyor. Maalesef yöneticiler ve bina sahipleri randevu almadığı takdirde denetim yapılmıyor. Bu durumda ihmalkarlığa neden oluyor. Randevu almıyorlar ne zaman kaza oluyor, asansörde insanlar kalıyor, o zaman yetiş asansörcü diyorlar. Asansör kazalarıyla ilgili birçok tatsız olaya şahit oluyoruz. Biz istiyoruz ki kimsenin burnu kanamasın. Makine Mühendisleri Odası’nın denetimler konusunda hiçbir yaptırım gücü yok. 2001’den önce Belediye zabıta marifetiyle mühür vurabiliyordu. Ancak şimdi denetim sonrası için Belediye takibini yapabiliyor.”açıklamalarında bulundu.

HALAT 4 YIL, FREN BALATALARI 2 YILDA BİR DEĞİŞTİRİLMELİ

Arıza, bakım, revziyon, montaj, proje, ruhsat gibi asansörlerle ilgili işlemleri yaparken mutlaka yönetmeliklere uygun olarak denetimlerini de yaptırdıklarını vurgulayan Akif Demirağ, “Bizim sorumluluğumuzdaki tüm asansörler şu anda yeşil etiketli. Bu konuda asansörcülerin de ihmali olabiliyor. Merdiven altı çalışanlar denetim konusunda bina sahip ve yöneticilerine yol göstermiyor. Yetki belgesi olmayan kişilere asansörler lütfen teslim edilmesin. Çünkü bu insan hayatıyla alakalı bir konu! En küçük bir ihmal, Allah korusun ölümle sonuçlanabilir. Bir halatın kopması demek, asansörün yere çakılması demek! Bir halatın 4 yılda bir değiştirilmesi gerekiyor. Yine frenlerin balatası 2 yılda bir değişmesi lazım. Bugün çoğu binada jeneratör yok, asansörde kata getirme sistemi yok. Bu sistem elektrik gittiğinde kabini en yakın kata getirip kapıyı açar.”diye konuştu.

İletişim:

Yeniköy Mahallesi Nuripaşa Caddesi

Beyazıt Çıkması Sok. No:1/Sarıyer

Tel: 0212 299 51 43

Gsm: 0532 647 01 51

www.demiragasansor.com – akif@demiragasansor.com
http://www.sariyerposta.com

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » »
3497 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.