Anayasa Mahkemesi CHP’nin davasını reddetti Ayazağa Sarıyer'de kaldı

logo

Anayasa Mahkemesi CHP’nin davasını reddetti Ayazağa Sarıyer’de kaldı

Anayasa Mahkemesi CHP’nin davasını reddetti Ayazağa Sarıyer’de kaldı

2CHP tarafından Ayazağa, Maslak ve Huzur Mahallesi’nin de Sarıyer’e bağlanmasını sağlayan kanunun iptali için Anayasa Mahkemesi’ne açtığı dava reddedildi.

Anayasa Mahkemesi, 6360 sayılı On Üç İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Altı İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un iptaline ilişkin CHP’nin açtığı davayı esastan görüşerek karara bağladı.
Yüksek Mahkeme, CHP’nin açtığı dava üzerine,
On Üç İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Altı İlçe Kurulmasına ilişkin kanunun, yalnızca geçici birinci maddesinin 27. fıkrasını Anayasaya aykırı buldu, diğer iptal istemlerini ise reddetti.

1AYAZAĞA, MASLAK VE HUZUR MAHALLESİ SARIYER’DE KALACAK

CHP, 2012’nin Kasım ayında TBMM’de kabul edilen 13 büyükşehir ve 26 ilçe kurulması hakkındaki yasa için, iptal davası açmıştı. İptal isteminde İstanbul Şişli ilçesine bağlı Ayazağa, Maslak ve Huzur mahallelerinin Sarıyer ilçesine bağlanarak, Sarıyer Belediyesine katılmasını öngörüyordu. Anayasa Mahkemesi CHP’nin bu iptal talebini redederek, bu mahallelerin Sarıyer’e bağlanmasında hukuki açıdan herhangi bir sakınca görmedi.

 

2278 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.