AMAÇ BAKAN TARAFINDAN SINAVSIZ ATAMA!

logo

AMAÇ BAKAN TARAFINDAN SINAVSIZ ATAMA!

AMAÇ BAKAN TARAFINDAN SINAVSIZ ATAMA!

Kamuoyunun büyük tepkisine yol açan ‘Proje okulları’ uygulamasını Meclis gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, Hükümet’e “Eğitimli, düşünen, araştıran ve sorgulayan nesillerden neden korkuyorsunuz?” diye sordu.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın tepki çeken “proje okulları” uygulamasıyla ilgili TBMM Genel Kurulu’nda bir konuşma yapan Didem Engin, başarı oranı en yüksek okulların ‘proje okul’a çevrilerek, direkt olarak Milli Eğitim Bakanı’na bağlandığını belirterek, “Amaç TEOG başarı oranında yüzde 1’lik dilime giren ve geleceğimizin umudu olan başarılı öğrencilerimize eğitim veren ve daha önce sınavla görevlendirilen öğretmen ve yöneticilerin, Bakan tarafından sınavsız atanmasını sağlamaktı” dedi.

TEK BİR BİLİMSEL KRİTER YOK!

Son genelge ile 150’nin üzerinde proje okulunda 8 yıl görev yapmış öğretmenlerin başka okullara atandığını söyleyen Didem Engin, 4 yıllık öğretmenlerin ise sadece okul müdürleri isterse bu okullarda kalabileceklerini belirtti. Proje okullara atamalar yapılırken gözetilen tek bir bilimsel kriterin olmadığını söyleyen Didem Engin, “En önemli kriter yandaşlık” diyerek Milli Eğitim Bakanlığı’nın “proje okulu” uygulamasına tepki gösterdi.

SORGULAYAN NESİLLERDEN NEDEN KORKUYORSUNUZ 

Günlerdir bu okullarda eğitim verilemediğini, öğrencilerin, velilerin, öğretmenlerin tepkilerinin dikkate alınmadığını belirten Didem Engin, okul önlerine TOMA’lar getirilerek tepkilerin bastırılmaya çalışıldığını ileri sürdü. Didem Engin, konuşmasını Hükümet’e “Eğitimli, düşünen, araştıran ve sorgulayan nesillerden neden korkuyorsunuz?” diye sorarak tamamladı.

 

Etiketler: » » » » » »
1120 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.