AK Parti’li Cemil Özbalta’dan CHP’li belediye yönetimine ağır eleştiri

logo

AK Parti’li Cemil Özbalta’dan CHP’li belediye yönetimine ağır eleştiri

AK Parti’li Cemil Özbalta’dan CHP’li belediye yönetimine ağır eleştiri

DAK Parti Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Cemil Özbalta, 5 yıllık çalışma döneminde hemen her toplantıda yaptığı ağır eleştirilerden birini de Şubat ayı birleşiminde yaptı. Özbalta Belediye Başkanı Şükrü Genç’i ve CHP’li belediye yönetimini beceriksizlikle suçlayıp, yapılmayan işleri yapılmış gibi göstererek halkı aldattığını ileri sürdü.

Cemil Özbalta belediyenin aldığı kredilerin nereye harcandığı, belediye borç miktarı, park ve bahçe sayısı gibi birçok konudaki eleştirisini art arda sıralayarak belediyeyi yerden yere vurdu. İşte Özbalta’nın meclis konuşması:

E“SARIYER HALKI HAYAL KIRIKLIĞI YAŞIYOR”

“Yerel seçimlerin geldiği bir beş yılın boşa heba edildiği, Sarıyer halkı yeni bir dönem başlıyor diye mutlu olduğu ancak, kapkara ve boş bir beş yıl geçirmiştir.

Sarıyer’de beş yılda umutların söndüğü, beş yılda yaklaşık 800 trilyonluk bütçenin heba edilmesine rağmen Sarıyer halkı hep yalanlarla, yapılmayanların yapılarak gösterilmesi ile kandırılmasına sebep oldunuz.

BSarıyer’de son beş yılın analizini yapmaya kalkarsak, geride sadece yalan iftira, Sarıyer Belediyesi bütçesinin nasıl aymazca harcandığı ve Sarıyer halkının hayal kırıklığından başka bir şey yaşamadığını görürüz.

2011 ve 2012 yılındaki, denetim raporlarından tespit edilen belediyeyi kamuyu zarar uğratmaktan tutun da, olmayan yatırımları burada anlatmaya varıncaya kadar, bir sürü suiistimalden bahsetmek mümkündür.

Ancak yeniden halkın karşısına çıkma ve hesap dönemindeyiz. Beş yıl boyunca boş oturup, boş konuşma dönemini bitirdiniz, şimdi de yeniden seçim çalışmaları için, yalan haber yaparak Sarıyer halkını kandırma ve yeniden söz de iktidara gelme hesapları yapmanız çaresizliğiniziniz bir göstergesidir.

Sözde belediyenin yapmış olduğu reklam çalışması ama gerçekte seçim reklamı olan bilbordlarınızda Sözümüzü Tutuk reklamınız yalanlarla donatılmış. Büyük projeleriniz de havlu attığınız, ama utanmadan reklamlarını bitmiş gibi gösterdiğiniz Belediye sarayı ve nikah dairesini de gösterdiğiniz, yedi tane prefabrik semt konağını yanında yine yalan tufanı gibi 124 park yapımınız, usta bir yalancı belgeseli olarak arşivlerimizde yerini aldı.

ABuraya gelip de bu bizim doğrularımıza her zamanki gibi yalan ve iftira şeklinde cevap verecek  hatibin de yüzünü merak ediyorum.

Bilboardlarınızda yalan reklamlardan biri olan 124 park ve bahçe yaptık sözünüze istinaden söyleyeceklerim var.

Öncelikle yeşil alan nedir? Park nedir? Bu kavramları yerli-yerinde kullanarak tanımlama yapmak gerekir.

Yeşil Alan nedir : Kentlerde, büyük şehirlerde yer alan yeşil alanlar; parklar, bahçeler, su yüzeyleri, yollar, caddeler, meydanlar olarak ayırabiliriz. Genelde kentlerdeki yeşil alanları çarpık kentleşme sonucu şehir plancıları, mimar ve peyzaj mimarları yapar. Kırsal bölgelerde yer alan yeşil alanlar ise tarlalar, bahçeler, ormanlar, göller, akarsu etekleridir. Bu alanlar piknik, dinlenme yeri, tarım işleri yapılabilir.

Park : Yerleşim merkezinde İçinde fonksiyon alanlarının bulunduğu ve belli büyüklüğün üzerinde; Çocuk oyun ve eğlence alanları, spor alanları, süs havuzları, cafe v.b dinlenme noktaları ve halkın gezip, hava alması için düzenlenmiş ağaçlık, çimli  ve çiçekli büyük bahçedir.

E“PARK SAYISINI HAYALİ ARTTIRMIŞSINIZ”

2009-2014 yılları içerisinde içinde 124 adet park yaptığınızı ifade ettiğiniz park çalışmalarını vermiş olduğunuz faaliyet raporu kitapçıklarından alt altta toplamamıza rağmen bir türlü 124 sayısına ulaşılmıyor.

Gerçekte 26 adet park yapılmasına rağmen; 2 defa yazılan park alanları, Çocuk oyun alanları, yenilenen parkları, küçük yeşil alanlar ve spor alanı yapılan yerleri de park alanı olarak dahil edilmiş böyle bile dahi olsa yine de 42 adeti geçmeyen park sayısı her nedense 3 ile çarpılarak 124 adet olmuştur. Sizin yazdığınız faaliyet kitaplarından kaynak olarak hareket etmeme rağmen böylesine yanıltıcı ve abartılı rakamlar çıkmaktadır. Gerçekten yeni yapılan 2009 ve 2013 Tarihleri arasında 124 adet parkın hangi mahallelerde yapıldığını listesini kamuoyuyla paylaşırsanız, Sarıyer halkı da bizde nerede olduklarını görmüş ve öğrenmiş oluruz.

Ayrıca bir süre önce ‘Sarıyer Belediyesi ne kadar kredi kullandı?’ diye bir önerge vermiştim, cevabı geldi. Değerli Sarıyer halkı Sarıyer Belediyesi iki yılda tam 23,250 milyon TL. banka kredisi kullanmıştır. Ne yaptınız, bu kadar krediyi nerede kullandınız. Belediyenin borcu 225-230 milyon TL oldu diye söylemiştik ama siz buradan ‘yalan söylüyorsunuz’ demiştiniz. Bugün bilanço ve mizanlara baktığımızda görüyoruz ki, küsuratını atarsak Sarıyer Belediyesinin net borcu 225 milyon TL’dir.

C“BELEDİYENİN BORÇ MİKTARI İKİ KATINI GEÇTİ”

Yazıklar olsun size, 105 milyondan belediye borcunu 225 milyona çıkardınız. Bu para ile 4 tane belediye sarayı, 19 evlendirme dairesi yapılırdı. Siz ne yaptınız, belediye binasının temellerinde mandalar yüzüyor, yedi prefabrik semt konağı yaptınız, 225 milyon Tl para harcadınız. Yazıktır, günahtır bir de hangi yüzle halktan tekrar belediye başkanlığı için oy isteyeceksiniz.  Hodri meydan çıkın da biz de sizin gerçek yüzünüzü ve maskenizi ortaya dökelim.”

Cemil Özbalta’nın belediyeye yönelik suçlama ve eleştirilerine Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Tok, oturduğu yerden karşı çıkıp, suçlamaların asılsız olduğunu söyledi.

1722 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.