AİLE İÇİ ŞİDDET BİLDİĞİNİZ GİBİ DEĞİL!

logo

AİLE İÇİ ŞİDDET BİLDİĞİNİZ GİBİ DEĞİL!

AİLE İÇİ ŞİDDET BİLDİĞİNİZ GİBİ DEĞİL!

Sarıyer Belediyesi, “Kadına Yönelik Şiddete Hayır” adlı panel düzenledi. Panelde konuşmacı Psikolog Sinem Taşyaran, aile içi şiddetin boyutunun, sanılanın üzerinde olduğu tespitini yaptı.

 Sarıyer Belediyesi, Aileden Sokağa Taşan Şiddet, Yargılamada Sorunlar Paneli’nde, kadına şiddeti bir sergi ve panelle anlattı.

unnamed-5BİRÇOK ÜNLÜDEN DESTEK!

 Panel öncesi “Kadına Yönelik Şiddete Hayır” konulu “Sheddeath” başlıklı sergiye Doğa Rutkay, Zeynep Beşerler, Deniz Çakır, Rojda Demirer, Zeynep Mansur gibi 50’ya yakın ünlü kadın, şiddet görmüş makyajlı performanslarıyla destek verdi.

“ŞİDDETE MARUZ KALANIN KABULCÜ YAKLAŞIMI DA ÇARESİZLİĞİ KRONİKLEŞTİRİYOR”

Kadınların, evden çıkarken, çalışmak için izin almak durumunda kalmalarını ya da zorla çalıştırılmalarını, şiddete maruz kalmak olarak tanımlayarak, “Şiddete maruz kalanın kabulcü yaklaşımı da çaresizliği kronikleştiriyor” diye konuştu.

unnamed-6Avukat Özkan, basında mağdurların tacizcileri ile evlendirilmesi yasası olarak andığı tasarı ile ilgili tehlikenin henüz ortadan kalkmadığını söyledi. Özkan, ileriki bir süreçte, yine, bir gece yarısı söz konusu yasanın çıkartılabileceğini söyledi.
 “ŞİDDET AİLEDEN ÖĞRENİLİYOR”

Konuşmacı Avukat Özlem Özkan, iyi hal indirimleri, yasal sorunların neler olduğu gibi konulara değinirken, Psikolog Sinem Taşyaran kadınların kanıksadığı şiddeti anımsattı. Taşyaran, Şiddetin aileden öğrenildiğini, maruz kalındığında ise toplumsal baskı ile kurbanın sessiz kalabildiğini anlattı.
“BAŞVURDUM DA NE OLDU Kİ?”

unnamed-4Avukat Özlem Özkan ise mağdurların yasal desteğe ulaşamamasında, “Başvurdum da ne oldu ki?” bakış açısının toplumsal çaresizliği körüklediğini savundu.

“NEDEN BİR DAHA GÜNDEME GELİYOR?”

Kadınları, hukuki yoldan caydıran söylemlere kulak asmamaya davet eden Avukat Özkan, “Koruma Talebi’ ileride boşanma davalarına delil olabiliyor” dedi. Özkan, mağdurun tecavüzcüsü ile evlendirilmesi ile ilgili yasa maddesinin 12 yıl önce kalktığını anımsatarak, “Neden bir daha gündeme geliyor?” sorusunu yöneltti. Özkan, gece yarısı kamunun haberi olmadan yasa çıkıyor ve 16 Kasım öncesi suçları kapsar, deniliyor. Hukuk geçmişe yönelik işletilemez. Belli ki, burada birilerinin affedilmesi hesabı yapılıyor” dedi.

 

Etiketler: » » » » »
1524 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.