ABD Sineması Beyaz ve Heteroseksüel Erkeklerin Egemenliğinde

logo

ABD Sineması Beyaz ve Heteroseksüel Erkeklerin Egemenliğinde

ABD Sineması Beyaz ve Heteroseksüel Erkeklerin Egemenliğinde

ABD’de sinema dünyasıyla ilgili yapılan bir araştırma, sinema sektöründe etnik azınlıkların, kadınların ve LGBTİ bireylerin temsiliyetinde hala ilerleme sağlanamadığını ortaya koydu

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nde Güney Kaliforniya Üniversitesi İletişim ve Gazetecilik Okulu’na bağlı Medya, Çeşitlilik ve Sosyal Değişim İnisiyatifi tarafından yapılan araştırmada, geçen yıl ABD’de en çok izlenen 100 film incelendi.

Başrolde LGBTİ’li yok

Sonuçlara göre en çok izlenen filmlerdeki oyuncuların yüzde 68.6’sı erkek, yüzde 31.4’ü kadın. Yönetmenlerin ise yüzde 92.5’i erkek. Ayrıca kadınların çıplak ya da ‘açık’ kıyafetlerle görünme oranı yüzde 30.2 iken, bu oran erkekler için 7.7. Yapılan araştırma, sinemada erkeklerin yanı sıra beyazlarında çok daha fazla temsil edildiğini gösterdi. İncelenen filmlerdeki karakterlerin yüzde 73.7’si beyaz, yüzde 12.2’si siyah, yüzde 5.3’ü Latin ve yüzde 3.9’u Asyalı. Başrollerde herhangi bir Asyalı oyuncu yer almazken, 107 yönetmenin de sadece 10’u beyaz değil. Öte yandan ele alınan filmlerde, konuşan ya da bir ismi olan 4 bin 370 karakterden sadece 32’si LGBTİ toplumundan. Başrolde ise herhangi bir LGBTİ’li yok.

 

Kaynak:Sputnik

Etiketler: » » » » » » »
1048 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.