5. Sarıyer Uluslararası Barışa Çağrı Festivali’nde barış rüzgarları esti

logo

5. Sarıyer Uluslararası Barışa Çağrı Festivali’nde barış rüzgarları esti

5. Sarıyer Uluslararası Barışa Çağrı Festivali’nde barış rüzgarları esti

635136803547863531Sarıyer Demirtaş Ceyhun Halk Kütüphanesi bahçesindeki konsere gelen davetliler sahneye çıkarak barış için dua etti. Duaların ardından barış mesajları veren misafirler mesajların ardından hep birlikte güvercin uçurdu.

Sarıyer Belediyesi tarafından kurulan ‘Barış Sofrası’na ise Ermeni Patrikhane Temsilcisi Zavan Bıçakçı, Rum Patrikhane Temsilcisi Paisyos Kokinaki, Musevi Cemaati Temsilcisi Yeniköy Sinagog Hahamı İzak Peres, İtalyan Kilise Temsilcisi Rahip Martin Kmetec, İslamiyet Temsilcisi Ömer Bektaş, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Okmeydanı Cemevi Dedesi Binali Doğan, İngiliz Gwendolyn Smit, CHP İlçe Başkanı Mehmet Deniz, Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Sarıyerspor kulübünün taraftar temsilcileri katıldı 

635136803480940389DUALARIN, EZGİLERİN, ŞİİRLERİN ORTAK NOKTASI BARIŞ OLDU

Barışa Çağrı Festivali’ne ev sahipliği yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç yaptığı konuşmada, “5.Sarıyer Barışa Çağrı Festivali’ne ev sahipliği yapmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Sarıyer her dinden ve her mezhepten insanımızın yıllardır yan yana yaşadığı bir barış ilçesidir. Göreve geldiğimizden beri temel amacımız Sarıyer’imizin oluşturduğu bu barış ilçesi örneğinin her ne pahasına olursa olsun devamını sağlamaktır. İşte bu nedenle biz her sene bir araya geliyoruz. İşte bu nedenle her sene beraber barışa çağrı yapıyoruz. Dünya genelinde ve Türkiye üzerinde sıkça yaşanan tüm çatışmalar bizi üzüyor. Bir yerel yönetici olarak, bir yurttaş olarak 635136803234463549halkımızın yaşadığı acıyı her birey gibi bende yüreğimin derinliklerinde hissediyorum. Tüm Türk halkı sorunların barış içinde çözülmesini istemektedir. Türk halkı hiçbir zaman savaş yanlısı olmamıştır. Dış politikalarımız bunu yansıtmalı, komşu ve bölge ülkeleri ile kavgalı, savaş kışkırtıcı bir ülke konumuna gelmemeliyiz. Birlik ve beraberlik! Bizim vatanımızın özü budur. Bizde bu duygularla hareket etmeli, kardeşlik duygularımızın bozulmasına asla müsaade etmemeliyiz. İşte tüm bu nedenlerle İstanbul’un en güzel ilçesi Sarıyer’den tüm dünyaya barış çığlığı gönderiyoruz. Haydi, barış iktidarına” dedi.

635136802984866749Sarıyer’den tüm dünyaya barış mesajı göndermek için alanı dolduran vatandaşlar Ezginin Günlüğü ve Grup Yedirenk’in seslendirdiği ezgilerle güzel bir akşam geçirdiler. Halaylar çeken vatandaşlar dilek fenerlerini yakarak gökyüzüne gönderdiler. Başkan Genç, davetlilere ve Ezginin Günlüğü ekibine barışın simgesi olan zeytin ağacı fidesi hediye ederken, Nazım Hikmet’in unutulmaz dizeleriyle geceye son verdi; “Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür. Ve bir orman gibi kardeşçesine”.

 

 

1252 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.