Sarıyer Posta | SARIYER haberleri ve Sarıyer Siyaset, Sarıyer Gündem -

logo

Sarıyer Sivaslılar Derneği Başkanı Ali Genç, Fatih Ormanı’nın imara açılmasını eleştirdi. Rantta dikkat çeken Genç, “Böyle bir projeye izin çıkarsa, Sarıyer’in sonunu getirir” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Şehir Planlama Müdürlüğü’nün aldığı kararla Maslaktaki Fatih Ormanı’nın toplam 353 bin metrekarelik alanı imar planlı çıkarılması ile ilgili itiraz sesleri yükseliyor. Ormanın imara açılmasına ilişkin çıkan haberlerden sonra değerlendirmede bulunan Sarıyer Sivaslılar Derneği (SASİDER) Başkanı Ali Genç, Park Orman, projesini sert bir dille eleştirdi.

Genç: Park Orman engellenmelidir

Genç, Park Orman Projesi ile ilgili gazetemize yaptığı açıklamada  “Kesinlikle Park Orman sorunu çözülmelidir”  mesajı verdi.  Projenin ayrıntılarını soran Genç, “Nedir ne değildir hangi şartlarda Serdar Bilgili’ye 500.000 liraya verilmiştir? Bunun ihalesini kim nerede yapmıştır? 3.500.000 Dolar gibi daha önce kirası olan yeri 500 bin liraya düşürdüler. Arkadan da korkunç bir rant hazırladılar. Çünkü rantın sadece bedeli bugünkü şartlarda 100 milyon dolardır. Böyle bir şey olamaz. Bu devletin ve milletin kaybıdır. Burası kamuoyuna kapanacaktır. Yetkililerden bu işin hesabı sorulması lazım. Arka taraftan Ağaoğlu çıktı. Aslında amaç Ağaoğlu ile Bilgili arka tarafta birleşip tamamen kendi ormanlarını yapacaklardı. Vatandaştan bu kısmı saklandı. Ama Ağaoğlu’na kamuoyuna ses çıkartması onu engelledi. Bu konuda bütün STK’lar duyarlı olmalı, bu olayı engellemesi lazım. Burada kamuoyu oluşturulmalıdır. Belediye yetkilileri bu olayı vatandaşa izah etmeli. En azından imar vermeyebilir. Ama ormanın çeşitli kanunları vardır” şeklinde konuştu.

Ormanın imara açılmasını kanuna aykırı olarak değerlendiren Genç,“Böyle bir yapılaşma orman kanununa aykırıdır. Yarın bir gün bu faturayı herkese kesilmek zorunda kalır. Kanun vatandaşın aleyhine çıkamaz. Park orman serdar bilgili ve Doğuş Grubunun ortaklığındadır. Önümüzdeki günlerde Doğuş Gurubu mu büyük Serdar Bilgili mi büyük,  halk mı küçük yoksa halk mı büyük kişiler mi küçük bunun sınavını vereceğiz” dedi.

Ali Genç’ten STK’lara birlik çağrısı

ali gençSarıyer’in ranta açılmasının önüne geçilmesi gerektiğinin altını çizen Ali Genç,“Sarıyer meydanında 40 katlı bir rezidans otel ve AVM şeklinde bir binanın yapılacağı biliniyor.  İlk biz gündeme getirdik. Bu inşaat Sarıyer esnafını bitirecek, Sarıyer trafiğini mahvedecek kazanan yine birkaç kişi, kaybeden bütün Sarıyer olacak. Sarıyer STK’larına dostane bir çağrıda bulunuyorum. Boşu boşuna yağmur duasına çıkmasınlar. Sarıyer’de fırtına var. Ve bu fırtına geç olunmadan durdurulmalıdır. Park Orman’daki haksızlıkların giderilmesi lazım. STK’lar bunlarla uğraşsınlar. Şimdi biz tabii ki bütün duyarlı STK’ları yanımızda görmek istiyoruz. Ortak bir fikir etrafında birleşmemiz lazım. Sarıyer’de bir sivil inisiyatif oluşturmak lazım. Turizm, çevre ya da bir takım isimlerle ilgili inisiyatifleri görüyoruz. Bize bu konularda destek verirlerse biz bunları gündeme getirmekten kaçınmayız” diyerek Sarıyer’de aktif faaliyet gösteren STK’lara çağrıda bulundu.

Ali Genç’ten STK ve siyasetçilere sert eleştiri

Sorunların çözümü için birlik ve beraberliğin önemine işaret eden Ali Genç, önüne geçilmediğinde geri dönüşü olmayan tahribatların meydana geleceğini belirti. Genç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bazı STK üyeleri Sarıyer’den bir haberler. Bu tür insanları niçin buldular? Niçin görev verdiler? Ya da neden arkasından giderler? Bunu anlayabilmiş değiliz. Biz bunu 3 senedir Sarıyer’de gündeme getiriyoruz. Aynı zamanda söylediğimiz bir şey var. Yarın bir gün bunların hepsi olduğu zaman biz arkamızda kamuoyunu görmek ve belediyeleri görmek istiyoruz. Eğer bize destek vermezlerse Sarıyerlilerin karşısına gelip seçimlerde asla konuşamazlar.”

 

Etiketler: » » » » » » »
1536 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.