30 Ağustos Zafer Bayramı'nda ‘çelenk’ tartışması...!

logo

30 Ağustos Zafer Bayramı’nda ‘çelenk’ tartışması…!

30 Ağustos Zafer Bayramı’nda ‘çelenk’ tartışması…!

J30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 91 yıldönümü Sarıyer’de de resmi protokol ve sivil halkın katılımı ile kutlandı. Ancak Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk anıtına resmi olarak yalnızca Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Sarıyer Belediyesi çelenklerinin konulması tartışma yarattı.

Resmi törenin hemen ardından meydana konulan kürsüdeki mikrofondan anons geçen CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı halk olarak biz de kutluyoruz, bu nedenle siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları da Atatürk anıtına çelenklerini bırakabilir” dedi.

Bunun üzerine başta CHP olmak üzere partililer tarafından meydanda hazır tutulan CHP, MHP ve DSP’ye ait çelenkler ile ADD, ÇYDD ve diğer bazı sivil toplum kuruluşlarının çelenkleri de anıtaG bırakıldı.

ÖNCE RESMİ TÖREN YAPILDI

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama töreni Sarıyer Kaymakamlığı tarafından organize edildi. Saat 09:00’da Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan törene Kaymakam Ömer Karaman, Garnizon Komutanı Alb. Coşkun Aydoğan, Belediye Başkanı Şükrü Genç, İlçe Emniyet Müdürü Murat Karakaya, İlçe Jandarma Komutanı Yzb. Fırat Işık, CHP İlçe Başkanı Mehmet Deniz, AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir, MHP İlçe Başkanı Erdal Çoban, DSP İlçe Başkanı Reyhani Orhan, Sarıyer Belediye Meclisi üyeleri, ADD Başkanı Fahrettin Serdaroğlu, ÇYDD Başkanı Gül Çağlayan, Sarı Platform Derneği Başkanı Mustafa Bakır ile siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının yönetici ve üyeleri, bazı okul müdürleri, muhtarlar ve sivil halk katıldı. Ayrıca
L Sarıyer Belediye Başkanı aday adayı olması beklenen Dr. Cengiz Alp ile Dr. Cengiz Tamer, Belediye Başkan aday adayı Güner Şahin, Belediye Başkan Yardımcıları, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları da törende bulundular. Tören başlamadan önce MHP’liler alanda bulunanlara Türk Bayrakları dağıttı.

Tören Kaymakam Ömer Karaman, Garnizon Komutanı Alb. Coşkun Aydoğan ve Belediye Başkanı Şükrü Genç’in Atatürk anıtına çelenk bırakması ile başladı. Atatürk ve silah arkadaşları ile şehitlerimiz için gerçekleştirilen saygı duruşundan sonra da İstiklal Marşı okundu.

SİYASİLER ÇELENK ENGELİNE TEPKİ GÖSTERDİ

Resmi törenin sona ermesinin ardından Kaymakam Ömer Karaman ve resmi protokol üyeleri alandan ayrılırken, CHP
Rİlçe Başkanı Mehmet Deniz’in anonsu ile siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının da çelenkleri anıta bırakıldı. Bu arada DSP grubundan bir partili çelenk bırakmanın iki aşamada gerçekleştirilmesine tepki gösterip, yüksek sesle, “Bu bayram hepimizin bayramı. Kaymakama ‘biz de çelenk bırakacağız, bunun yasaklaması olmaz’ dedim ‘bana ne’ diye karşılık verdi. Bu nasıl iştir?” dedi. Tepki gösteren vatandaş, DSP İlçe Başkanı Reyhani Orhan tarafından alandan uzaklaştırıldı.

 

 

 

Tören alanı boşalırken AK Parti, CHP ve MHP İlçe Başkanları ile partililer Atatürk anıtı önünde ayrı gruplar halinde basın mensuplarının objektiflerine poz verdiler.

CHP İLÇE BAŞKANI DENİZ: “KAYMAKAM ÇELENK BIRAKTIĞIMIZI GÖRSÜN İSTEDİM”
K

CHP’liler daha sonra Sarıyer Spor Kulübü Sosyal Tesisleri’nde oturup çay-simitle geleneksel bayram kahvaltılarını yaptı. Bu arada İlçe Başkanı Mehmet Deniz partililere kısa bir konuşma yapıp, “Arkadaşlar, resmi törenden sonra biz de çelenk bırakacağız diye sizlere daha önce mesaj geçmiştim. Ancak belirttiğim saatten önce çelengi koymak zorunda kaldık. Çünkü Kaymakam Bey’e ‘partimizin çelengini de anıta bırakmak istiyoruz’ değimde, bana, ‘Yasak olduğu için çelenk bıraktığınızı ben görmeyeyim, ben gittikten sonra bırakın’ dedi, bunun üzerine çelenk bıraktığımızı görmesi için belirtilen saatten önce bıraktık. Böyle bir bayram töreninde sizlerin de çok daha erken alana gelmenizi beklerdim” dedi.

Öte yandan 30 Ağustos Zafer bayramı kutlama töreni başından sonuna kadar sivil emniyet görevlileri tarafından kamerayla kayıt altına alındı.
A

30 Ağustos Zafer Bayramı resmi kutlamaları kapsamında Kaymakam Ömer Karaman saat 10:00’dan itibaren makamında tebrikleri kabul etti.

AK PARTİ’Lİ ÖZDEMİR İLE CHP’Lİ ŞAHİN’DEN KARŞILIKLI İLTİFAT

Öte yandan 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama töreni için Cumhuriyet Meydanı’na erken gelenler arasında bulunan AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir, CHP Belediye Başkan aday adayı Güner Şahin’e giymiş
olduğu Türk Bayraklı kırmızı tişört nedeniyle iltifat edip, “Bu günün anlam ve önemini bu kıyafetten başkası anlatamaz. Sizi kutluyorum” diyerek iltifat etti. Şahin ise Özdemir’in kırmızı kravatının beyaz gömlek üzerinde çok yakıştığını ifade ederek iltifatına karşılık verdi. Şahin’in teklifi üzerine de ikili Sarıyer Posta objetifine samimi bir poz verdi.

(Tuncay DAĞLI)

 

 

 

2090 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.