3. Köprünün tamamlanmasına 10 metre kaldı

logo

3. Köprünün tamamlanmasına 10 metre kaldı

3. Köprünün tamamlanmasına 10 metre kaldı

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan 3. köprü kulelerinin 312 metreye ulaştığını, tamamlanması için 10 metrelik kesimin kaldığı bilgisini verdi. Elvan, 3. Köprü ile ağır taşıtların Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerine uğramayacağını ve bunun da İstanbul’un trafiğinde önemli rahatlama oluşturacağını söyledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası’na konuk oldu. Elvan, gündemdeki son gelişmelere ilişkin soruları yanıtladı.

elvannnElvan, 3. Köprü ile ağır taşıtların Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerine uğramayacağını ve bunun da İstanbul’un trafiğinde önemli rahatlama oluşturacağını söyledi. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün kuleleri ve ayaklarının da neredeyse tamamlandığını bildiren Elvan, “Kulelerde 312. metreye geldik, tamamlamak için 10 metrelik bir kısım kaldı. Bu hafta perşembe ya da cuma günü 3. köprünün ilk tabliyesini atacağız. Sizleri de davet ediyorum. Köprünün silueti de yavaş yavaş görülmeye başlanacak. Buradaki hedefimiz 29 Ekim 2015’te bu köprünün açılışını gerçekleştirmek. Burada 95 kilometrelik bir Kuzey Marmara otoyol projemiz de var, bu otoyolu da yine aynı tarihte bitireceğiz” diye konuştu.

Sorunsuz ulaşım vurgusu

Elvan, İstanbul’un trafiğini rahatlatmak adına bununla da yetinmediklerini vurgulayarak, “Marmara Bölgesi’nin trafiğini daha da rahatlatmak adına, Sakarya-Akyazı’dan, Kocaeli’ye, buradan Kurtköy’e, Kurtköy’den de 3. havalimanına bir bağlantı yolu ihalesine çıktık. Bu projenin gerçekleşmesiyle İstanbul’a iki otoyol bir de D-100 girişi olacak. Şehre 3 ana giriş sözkonusu olacak” dedi. Odayeri’nden Tekirdağ-Kınalı’ya kadar olan kesimin de yap-işlet-devret modeli ile ihalesine çıktıklarını da kaydeden Elvan, bu yatırımla Sakarya-Akyazı’dan, Kurtköy-3. havalimanı- Odayeri- Tekirdağ-Kınalı’ya kadar uzanan kesimde 2. bir otoyola kavuşmuş olacaklarını dile getirdi.

Etiketler: » » »
455 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.