2016 yılında vergilere zam yapılacak mı?

logo

2016 yılında vergilere zam yapılacak mı?

2016 yılında vergilere zam yapılacak mı?

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yasa gereği 2016 Bütçe Kanun Tasarısının Meclise sunulması dolayısıyla basın toplantısı düzenledi. Şimşek, düzenlediği basın toplantısında 2016 yılında 74 bin memur alınacağını açıklayarak, “Vergilere zam gelecek mi?” sorusuna ise hayır diye yanıt verdi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yasa gereği 2016 Bütçe Kanun Tasarısının Meclise sunulması dolayısıyla basın toplantısı düzenledi. Bakan Şimşek, geçici hükümet olmasına karşın, önceki AK Parti hükümetleri gibi bir bütçe tasarısı hazırladıklarını belirterek, yeniden iktidar olmaları halinde 2016’da vergilerde enflasyon ve yeniden değerleme oranı artışı dışında bir artış öngörmediklerini söyledi.

Şimşek: Yeniden iktidar olursak 2016’da Vergi Zammı yapmayacağız

Şimşek sözlerini şöyle sürdürdü:”İki seçimin yapılacağı yılda mali disiplini devam ettirdik. Bu seçim  hükümeti olmasına rağmen biz yeniden iktidara gelirsek bütçeyi yine bu çerçevede şekillendirmeye çalışacağız. Büyümeyi yüzde 4 öngörüyoruz 2016’da. Siyasi belirsizlik azalırsa ben bunu gerçekçi buluyorum. 2016’da bütçe gelirlerinin 2015 gerçekleşmelerine göre yüzde 9.8 artmasını öngörüyoruz. Yüzde 6 enflasyon, yüzde 4 büyümeye göre bu gerçekçi hatta biraz mütevazı bir öngörü. Vergileri artıracak mıyız; gelir vergisi reformu yapacağız. Enflasyon ve yeniden değerlendirme oranında zaten artırıyoruz; bunun dışında öngördüğümüz bir artış yok vergilerde.

2016’da kamuya kaç kişi alınması planlanıyor

Şimşek, 2016’da kamuya 74 bin yeni personel alımı planlandığını açıkladı. Ancak, “Dağılımını sormayın o daha sonra belirlenecek” dedi.

 

Etiketler: » » » » » » » »
973 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.